fot. TT/Jasna Góra News

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Musimy wciąż na nowo uczyć się budowania nierozerwalnej więzi między odwiecznymi wartościami a naszym współczesnym życiem. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przeżyjmy na nowo to, co zdarzyło się w 1956 roku

Niektórzy pytają, czy rzeczywiście Śluby złożone przed laty najpierw przez króla Kazimierza, a później Jasnogórskie Śluby Narodu obowiązują nas współczesnych ludzi? (…). Śluby króla Jana Kazimierza są testamentem, z którego będziemy musieli zdać Bogu rachunek. Ich tekst powinien być nam znany i zrozumiały, bo dzięki temu będziemy mieć świadomość wagi Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 roku mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski odniósł się do obchodzonej jutro uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, a wraz z nią kolejnej rocznicy Ślubów Jasnogórskich złożonych przez polski naród w 1956 roku.

Niektórzy pytają, czy rzeczywiście Śluby złożone przed laty najpierw przez króla Kazimierza, a później Jasnogórskie Śluby Narodu obowiązują nas współczesnych ludzi? „Przecież minęło tyle lat. Zmieniła się sytuacja polityczna, społeczna i kulturowa. To jest już inna Polska, inni Polacy…” – podkreślał duchowny.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zauważył, że trafnej odpowiedzi na to pytanie udzielił kiedyś ks. abp Henryk Hoser.

Powiedział on, że Śluby króla Jana Kazimierza są testamentem, z którego będziemy musieli zdać Bogu rachunek. Ich tekst powinien być nam znany i zrozumiały, bo dzięki temu będziemy mieć świadomość wagi Jasnogórskich Ślubów Narodu z 1956 roku oraz dzieła peregrynacji kopii Cudownej Ikony po kraju – mówił ksiądz biskup.

Musimy mieć świadomość, że to, co leżało u podstaw klęski Rzeczypospolitej w XVI wieku, także dziś zagraża naszemu narodowi. Są to plagi społeczne, a wśród nich plaga nietrzeźwości.

Wielkim niebezpieczeństwem jest to, że tak wielu naszych rodaków nie dostrzega niebezpieczeństwa, iż lekceważy wady narodowe, których nie udało się nam wykorzenić. Wielkim niebezpieczeństwem jest to, że tak wielu naszych rodaków odcina się od chrześcijańskich korzeni – podkreślał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Jakże ważna jest świadomość, że wierność wartościom, którym służyli nasi przodkowie, jest niezwykłym skarbem dla całego narodu, naszym dziedzictwem.

Jeśli ten skarb zostanie odrzucony, staniemy się biedakami bez dziedzictwa, staniemy się łatwym łupem dla wrogów zewnętrznych. Św. Jan Paweł II uczył, że wierność korzeniom oznacza nade wszystko umiejętność budowania organicznej więzi między odwiecznymi wartościami, które tyle razy sprawdziły się w historii, a wyzwaniami świata współczesnego, między wiarą a kulturą, między Ewangelią a życiem – akcentował Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dlatego – jak wskazał – musimy wciąż na nowo uczyć się budowania nierozerwalnej więzi między odwiecznymi wartościami a naszym współczesnym życiem.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przeżyjmy na nowo to, co zdarzyło  się 26 sierpnia 1956 roku – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl