fot. flickr.com

Rosyjski szpieg w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego

Przez ponad 10 lat rosyjski szpieg pracował w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmował się przewozem VIPów. Do pułku należał TU154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

O sprawie informują polskie media. Porucznik służył w pułku od 2001 roku do momentu jego rozformowania w 2011 roku.

Poseł Bartosz Kownacki, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, podkreśla, że mężczyzna miał dostęp do najbardziej wrażliwych informacji. Polityk ma nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona jak najszybciej.

– Mam nadzieję, że po informacjach, które uda się uzyskać (to nie są już informacje tak dostępne i jawne), ale będzie można ocenić także zakres działania tej osoby. Ocenić do jakich informacji miała dostęp, czym się konkretnie zajmowała i czy brała udział przy organizacji wizyty w Smoleńsku z 10 kwietnia – to oczywiście także ma duże znaczenie. Będzie można sprawdzić, jaki był udział tej osoby i co zrobiła po samej katastrofie – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

W katastrofie smoleńskiej zginął prezydent RP śp. Lech Kaczyński. Do tej pory polska i rosyjska prokuratura nie zakończyła śledztwa ws. tragedii.

RIRM

drukuj