fot. PAP/EPA

Dania: Sojusz centroprawicowy wygrał wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne w Danii wygrał opozycyjny sojusz centroprawicy poinformowała duńska telewizja publiczna.  W reakcji na porażkę bloku partii centrolewicowych dotychczasowa premier Helle Thorning-Schmidt zapowiedziała rezygnację z kierowania Partią Socjaldemokratyczną.    

Sojusz centroprawicy, w skład którego wchodzą m.in. Duńska Partia Liberalna (Venstre) i Duńska Partia Ludowa, zdobył 90 miejsc w nowym parlamencie.

Nowym premierem będzie prawdopodobnie lider Venstre, były szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen.

 – To nie były dla nas szczególnie udane wybory, mamy jednak możliwość przejęcia władzy i to uczynimy – powiedział w nocy z czwartku na piątek Rasmussen.

Jego partia otrzymała 19,5 proc. głosów i będzie trzecią siłą w nowym parlamencie. Straciła jednak 13 mandatów.

Wybory z 26,3 proc. głosów wygrała Partia Socjaldemokratyczna, którą kieruje dotychczasowa premier Helle Thorning-Schmidt, ale blok pięciu lewicowych ugrupowań skupionych wokół niej zdobył w sumie 85 miejsc w parlamencie.

Thorning-Schmidt przyznała, że centrolewica przegrała wybory. Oświadczyła, że w związku z tym zrezygnuje z kierowania Partią Socjaldemokratyczną.

Jestem pierwszą kobietą na czele rządu Danii, ale nie ostatnią – powiedziała, ze łzami w oczach, Thorning-Schmidt.

Największym zwycięzcą czwartkowego głosowania jest populistyczna i nacjonalistyczna Duńska Partii Ludowa, która zdobyła 21,1 proc. głosów i jest drugą siłą w nowym parlamencie.

Wyniki nie uwzględniają jeszcze czterech mandatów, o których losie decydują głosy mieszkańców autonomicznych Wysp Owczych oraz Grenlandii.

Duński jednoizbowy parlament (Folketing) ma 179 miejsc.

PAP/RIRM

drukuj