Wybory do Bundestagu 22 września

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyznaczył termin wyborów do Bundestagu na 22 września. Urzędująca szefowa rządu Angela Merkel zamierza ubiegać się o kolejną kadencję. Jej rywalem w walce o fotel kanclerza jest kandydat opozycyjnej SPD Peer Steinbrueck. 

Jak podało prezydenckie biuro prasowe w Berlinie, Gauck przychylił się w sprawie wyboru terminu do wcześniejszej sugestii rządu.

58-letnia Merkel, piastująca od 2005 roku stanowisko kanclerza, jest najpopularniejszym niemieckim politykiem i zdecydowanie prowadzi w bezpośredniej rywalizacji ze Steinbrueckiem. Wynik wyborów nie jest jednak przesądzony.

Koalicja rządowa Merkel – CDU/CSU i FDP – otrzymuje w sondażach wyniki w granicach 45 proc., mniej więcej tyle samo, co opozycyjny sojusz SPD i Zieloni.

Koalicjant partii chadeckich FDP balansuje od dłuższego czasu na granicy progu wyborczego. Jeżeli liberalna partia nie wejdzie do parlamentu, CDU/CSU mogą, mimo pozostania najsilniejszym ugrupowaniem, stracić po wrześniowych wyborach władzę.

66-letni Steinbrueck był ministrem finansów w koalicyjnym rządzie CDU/CSU – SPD w latach 2005-2009. Uważany jest za fachowca od finansów.

PAP/RIRM

drukuj