fot. PAP/Wojciech Okulnik

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się zgodnie z planem o godz. 7.00 rano. Państwowa Komisja Wyborcza nie odnotowała informacji o opóźnieniach. Głosy można oddawać do godz. 21.00.

Bez zbędnych utrudnień Polacy od rana mogą oddawać głos w wyborach do europarlamentu. Osoby uprawnione wybierają 52 europosłów spośród 866 kandydatów.

– Nie stwierdzono incydentów związanych z uruchomieniem głosowania w poszczególnych obwodach. Na szczęście fala powodziowa nie spowodowała perturbacji, jeśli chodzi o siedziby Komisji Obwodowych na terenie południowej Polski – mówił Wiesław Kozielewicz, pełniący obowiązki przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Sporadycznie naruszano przepisy wyborcze. Najczęściej dotyczyły one uszkodzenia banerów, otrzymano też kilka doniesień o agitacji wyborczej. W Olsztynie przewodniczący komisji był pod wpływem alkoholu.

Frekwencja na godzinę 12.00 wyniosła 14,39 procent [zobacz więcej]. Najwyższa była w województwie małopolskim, najniższa w opolskim.

– In minus wyróżniają się woj. opolskie 11,88, lubuskie 12,37, warmińsko-mazurskie 12,72 proc – wskazywał Sylwester Marciniak, wiceprzewodniczący PKW.

Z miast na godzinę 12.00 na plus wyróżniały się Warszawa, Kraków i Rzeszów.

– Warto też podkreślić, że w ostatnich wyborach do Sejmu, o tej godzinie, frekwencja wyniosła 16,47 proc – przypomniał Sylwester Marciniak.

TV Trwam News/RIRM

drukuj