(fot.PAP/EPA)

UE z budżetem na 2014-2020 rok

Przywódcy państw UE uzgodnili po południu w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach. 

Podstawa do kompromisu została przygotowana przez szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya. Uzgodnione kwoty są o 12 mld euro mniejsze niż proponował on w listopadzie.

Wynegocjowany projekt budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 niesie ze sobą bardzo złe informacje dla polskiego rolnictwa – powiedział dla Naszego Dziennika mec. Janusz Wojciechowski.

– „Polska nie tylko nie uzyskała wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników – o co przecież rząd powinien się starać od dawien dawna, bo polscy rolnicy są dyskryminowani – ale zmniejszono jeszcze drugi filar, czyli środki przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich. I to bez wątpienia są bardzo złe wiadomości dla polskiej wsi” – akcentował mec. Wojciechowski.

Mec. Janusz Wojciechowski zaniepokojony jest sposobem negocjacji wieloletniego budżetu.

-„Rząd się szczyci, że wynegocjował 28,5 mld euro, a żeby zachować obecny poziom finansowania, musiałoby to być 35 mld euro. Natomiast żeby wyrównać dopłaty do średniego unijnego poziomu, ta suma wyniosłaby  42 mld euro. Więc jest to klęska, a nie sukces. Rząd wynegocjował na politykę rolną 28,5 mld euro. W ciągu 7 lat rocznie przypada z tego ok. 4 mld euro. Tym samym polska wieś będzie miała każdego roku  ponad 1 mld euro mniej niż ma obecnie” –   akcentował mec. Janusz Wojciechowski.

RIRM/NDZ

drukuj