fot. pixabay.com

Sejm rozpatrzy dziś senackie poprawki do budżetu na bieżący rok

Sejm zdecyduje dziś w głosowaniu o senackich poprawkach do ustawy budżetowej na ten rok. Wcześniej sejmowa komisja finansów negatywnie zaopiniowała większość zmian wprowadzonych przez izbę wyższą.

Senat przyjął w ubiegłym tygodniu ustawę budżetową wraz z licznymi poprawkami. Sejmowa komisja finansów zaopiniowała negatywnie zdecydowaną większość z nich. Akceptacji nie znalazła m.in. poprawka dotycząca przekazania 4 mld zł na dodatki do wynagrodzeń dla pracowników medycznych walczących z COVID-19. Negatywne opinie otrzymały też poprawki, które zmierzały do przekazania dodatkowych 2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli oraz 1,95 mld zł na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.

Posłowie pozytywnie zaopiniowali m.in. poprawkę postulującą przeznaczenie 39 mln zł na wymianę silników w śmigłowcach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uznanie posłów uzyskała też poprawka ustanawiająca nowy program wieloletni ”Senior plus” na lata 2021-2025 – mówi poseł Andrzej Kosztowniak, wiceszef Komisji Finansów Publicznych.

– Budżet dotarł do nas z Senatu. Senatorowie złożyli 109 poprawek. 6 z nich zostało przyjętych. Większość została odrzucona. One były przede wszystkim poprawkami lokalnymi i nie chcieliśmy wchodzić w dyskusję na temat dokładania, dorzucania kolejnych poprawek, a niestety ma to miejsce co roku. Trzeba mieć świadomość, że każdy poseł czy senator próbuje coś nowego wrzucić do swojego okręgu. W takiej sytuacji kształt budżetu wyglądałby zupełnie inaczej i de facto nie byłby w stanie się spiąć – tłumaczy Andrzej Kosztowniak.

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji ws. budżetu odbędzie się po godz. 16.00.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj