Premier M. Morawiecki: Zależy nam na przełamaniu impasu między UE a Wielką Brytanią

Zależy nam na przełamaniu impasu między UE a Wielką Brytanią, chcemy przewidywalności dla naszych obywateli i przedsiębiorców – powiedział przed rozpoczęciem nieformalnej kolacji unijnych liderów w Salzburgu premier Mateusz Morawiecki.

W środę w Salzburgu odbywa się kolacja unijnych liderów zorganizowana przez pełniącą przewodnictwo w Radzie UE Austrię. Głównym tematem rozmów ma być Brexit i dotychczasowy stan negocjacji. W czwartek natomiast odbędzie się nieformalny szczyt UE w sprawie migracji.

Premier ocenił, że w kwestii Brexitu rysują się na horyzoncie trudne scenariusze.

„Chcemy zapewnić przewidywalność dla naszych obywateli, przedsiębiorców, a więc próbujemy te dwie strony, tę bardzo czasami nerwową dyskusję i trudne negocjacje wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jakoś łagodzić, mitygować, bo rzeczywiście zależy nam na przełamaniu tego impasu między UE a Wielką Brytanią” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Mówiąc o problemie migracji, szef polskiego rządu zauważył, że Polska ma, po Finlandii, najdłuższą lądową granicę zewnętrzną UE.

„Pokazujemy, jaka jest nasza skuteczność w ochronie granic zewnętrznych i cieszymy się z tego, że nasze racje są coraz bardziej wyraźnie przyjmowane przez wiele krajów – dowodem na to są konkluzje RE z czerwca, dość niespodziewane dla bardzo wielu obserwatorów naszej sceny europejskiej” – ocenił Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że poprzedni rząd zgodził się na mechanizm przymusowej relokacji uchodźców.

„My postawiliśmy stanowcze weto, to Polska jako suwerenny kraj ma decydować o tym, kogo zgadzamy się przyjąć, a kogo nie” – powiedział premier.

„Decydujemy się nie przyjmować uchodźców i to jest nasza suwerenna decyzja – ona została przyjęta na RE w czerwcu m.in. dzięki temu, że zbudowaliśmy mocną, dobrą koalicję” – dodał.

Szef rządu podkreślił, że na marginesie wszystkich szczytów obecnie coraz częściej rozmawia się o budżecie UE.

„Budżet najprawdopodobniej trudno będzie uchwalić za tej kadencji PE i KE, ale rozmowy trwają i cieszę się, że one się posuwają w dobrym kierunku względem tych pierwotnych propozycji KE” – oświadczył premier Morawiecki.

„Widzę na pewno, że będą dużo lepsze końcowe rezultaty” – dodał.

Spotkanie liderów krajów UE ma być okazją do rozmowy m.in. na temat Brexitu. W czasie kolacji szefowa brytyjskiego rządu Theresa May ma przekazać pozostałym przywódcom unijnym informacje o stanie przygotowań po stronie brytyjskiej. Później, w czwartek, już w gronie 27 państw, szefowie państw i rządów będą rozmawiać o tym, w jakim punkcie są rokowania z głównym negocjatorem Michelem Barnierem.

Czwartkowy nieformalny szczyt ma pomóc załagodzić napięcia między państwami członkowskimi w sprawie migracji. Według źródeł UE, nie zanosi się jednak na przełom np. w sprawie planowanych centrów do wysadzania uratowanych na morzu, które miały powstać poza Unią Europejską.

Przed środową kolacją polski premier spotkał się ze swymi odpowiednikami z pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji i Czech – Viktorem Orbanem, Peterem Pellegrinim i Andrejem Babiszem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl