fot. PAP/Jacek Turczyk

G. Mosbacher: Relacje między Polską a USA są najsilniejsze w historii

Dzień wczorajszy to prawdziwy sukces dla obu krajów, poruszyliśmy wszystkie główne zagadnienia; relacje między Polską a USA są najsilniejsze w historii – oceniła w środę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po wtorkowym spotkaniu prezydentów USA i Polski.

We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Prezydenci m.in. podpisali polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji. Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski. Z kolei Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby „przydatne” dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

Ambasador USA w Polsce pytana wieczorem w TVP Info o wtorkowe spotkanie oceniła, że „było widać prawdziwą sympatię i szacunek między dwoma prezydentami”.

„Dzień wczorajszy to prawdziwy sukces dla obu krajów, poruszyliśmy wszystkie główne zagadnienia. Stany Zjednoczone są zaangażowane w sprawę polską” – podkreśliła Georgette Mosbacher.

Dodała, że relacje między Polską a USA są najsilniejsze w historii.

„Polskie jednostki stoją ramię w ramię z amerykańskimi jednostkami na całym świecie. Ponadto amerykańskie jednostki stacjonują również w Polsce i to jest prawdziwe zaangażowanie w sprawę polską” – powiedziała.

Pytana, czy zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę przyszła amerykańska baza wojskowa w Polsce „Fort Trump” to dobry pomysł, odpowiedziała, że „Stany Zjednoczone rozważają tę ofertę bardzo poważnie”.

„Jest to projekt, który wymaga szeregu kroków, które muszą być podjęte i wiemy, że rząd Stanów Zjednoczonych bardzo dokładnie przygląda się analizie tego projektu i na pewno będziemy w bliskim kontakcie z Polską w ramach procesu ewaluacji” – poinformowała.

Ambasador USA w Polsce była też pytana o zniesienie wiz do USA dla Polaków.

„Ten program zawiera szereg wymogów. Wiem, że Polacy starają się, aby wszystkim tym wymogom sprostać. Robię wszystko, co w mojej mocy, aby polski rząd wypełnił te wymogi, i chcę, żeby to się stało tak szybko, jak to możliwe” – oświadczyła Mosbacher.

Jej zdaniem „Polska wzrasta w siłę i będzie liderem w regionie”.

„40 mln ludzi mieszka tutaj(…) Polska ma absolutnie wszystko, wykwalifikowaną siłę roboczą, silnych przywódców, wszystko po to, aby zająć (w Europie – PAP) miejsce obok Francji i Niemiec” – dodała Georgette Mosbacher.

PAP/RIRM

drukuj