V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Tegoroczny piąty światowy zjazd przedstawicieli Polonii i Polaków z zagranicy w kraju jest szczególny odbywa się, bowiem w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cel spotkania to odpowiedź na fundamentalne pytania:  w jaki sposób budować tożsamość narodową za granicą i jak działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia Polski?

– Takie wydarzenie, jak sytuacja chociażby z pomnikiem w Jersey City pokazała, że musimy być gotowi na to, żeby móc działać. Stanąć dość szybko ramię w ramię i sprawnie bronić dobrego imienia państwa polskiego – mówi szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

Największym problemem dla Polonii jest zachowanie tożsamości narodowej młodego pokolenia – podkreśla Teresa Berezowska, przewodnicząca Rady Polonii Świata.

– Trudno jest zachować język ojczysty, kiedy na co dzień chodzi się do angielskiej szkoły i ma się kolegów, którzy mówią po angielsku. Muszę przyznać, że nawet u nas na obozach, mimo tego że są rozkazy, że pieśni śpiewamy po polsku, to młodzież skłonna jest mówić po angielsku – akcentuje przewodnicząca Rady Polonii Świata.

W zjeździe polonijnym udział weźmie blisko 600 osób z różnych środowisk, w tym duża grupa duchownych, podkreśla współorganizator spotkania Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Po raz pierwszy odbywa się forum, które jest dedykowane właśnie polskim duchownym. Księżom pracującym poza granicami kraju. Staramy się wszystkim uzmysławiać, jak wielka jest rola polskich księży, misji katolickich, poza granicami kraju – wskazuje.

W spotkaniu udział biorą także przedstawiciele Rady Oświaty Polonijnej. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się w środę z członkami rady by poinformować o nowym projekcie: specjalnych podręcznikach dla polskiej młodzieży kształcącej się poza krajem. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ruszyć z projektem od przyszłego roku. Minister rozmawiała także na temat wyzwań stojących przed oświatą polonijną.

– To m.in. spełnienie postulatu nauczycieli środowisk oświatowych, aby nauczyciel uczący za granicą, polski nauczyciel, mógł ubiegać się o kolejne stopnie awansu zawodowego. To również spełnienie postulatu, który dotyczył zmiany nazwy tzw. „espeków”, czyli szkolnych punków konsultacyjnych, na polskie szkoły – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik MEN.

Jednak potrzeb Polonii oświatowej jest wciąż wiele – zaznacza Agnieszka Grochola, wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii.

– Są szkoły, które są wspierane w stu procentach przez państwo polskie, to tak zwane szkolne punkty konsultacyjne. Są także szkoły społeczne, które już na taką pomoc liczyć nie mogą. Jestem dyrektorem takiej szkoły społecznej. Jest nam trudno i ciężko dlatego, że co roku nie wiemy, z czym będziemy musieli się zmierzyć – wskazuje wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii.

Poza dyskusją o najważniejszych problemach, jak podkreśla Jolanta Tatara, prezes Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej, zjazd polonijny, ma także inny wymiar – ten czysto ludzki.

– To jest rozmowa, słuchanie, spotkanie przyjaciół i to jest największa wartość jakiej można sobie życzyć. Dlatego wszyscy przyjeżdżamy z ogromną radością – akcentuje Jolanta Tatara.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował do soboty w gmachu polskiego parlamentu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl