fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości w unijnym budżecie przyjęte przez PE

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Służby prasowe parlamentu przekazały, że cały proces odbył się bez głosowania, ponieważ europosłowie nie zgłosili żadnych poprawek.

Na mocy nowego rozporządzenia, unijne środki mogą zostać wstrzymane w stosunku do krajów, w których naruszenie praworządności utrudnia zarządzanie funduszami. Regulacje mają zastosowanie do wszystkich środków UE przyznawanych od 1 stycznia przyszłego roku.

Podczas debaty w PE, europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska mówiła, że na temat mechanizmu warunkowości powinien wypowiedzieć się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Z jednej strony uruchomienie budżetu i programów łagodzących skutki pandemii jest tak bardzo oczekiwane przez obywateli państw członkowskich, z drugiej – w skład pakietu wchodzi niezgodne z traktatami rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości. Państwa członkowskie muszą mieć suwerenne prawo do wykonywania swoich kompetencji zgodnie z własnym porządkiem konstytucyjnym. Zatem Trybunał Sprawiedliwości powinien potwierdzić zastrzeżenia co do mechanizmu warunkowości – wskazywała Jadwiga Wiśniewska.

Rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości to efekt porozumienia, jakie w ubiegłym tygodniu osiągnęli unijni przywódcy. Jest ono częścią pakietu unijnego budżetu na lata 2021 – 2027.

Rozporządzenie będzie jeszcze musiała potwierdzić Rada Unii Europejskiej. Dopiero po tym zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl