KE planuje wspólne regulacje socjalne dla państw UE

Komisja Europejska chce wspólnych regulacji socjalnych i stworzenia społecznego filaru Unii Europejskiej. Pomysł dotyczący stworzenia wspólnej polityki socjalnej przedstawiono wczoraj – o sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Komisja ma w planach ustanowienie minimalnego urlopu macierzyńskiego i dziesięciodniowego dla ojców. Chce też, aby rodzicom dzieci do 12. roku życia przysługiwało prawo do elastycznego kształtowania czasu pracy. Ponadto Bruksela apeluje o dyskusję dotyczącą pięciu dni płatnego urlopu rocznie dla osób, które opiekują się chorym członkiem rodziny.

Poseł Grzegorz Matusiak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przekonuje, że Polska nie potrzebuje unijnych regulacji socjalnych, bo ma już prawo w tym zakresie.

Mamy już własne akty prawne dotyczące wsparcia polskiej rodziny. Uważam, że jesteśmy liderami, jeżeli chodzi o wspieranie rodziny. Ingerencja Unii Europejskiej w przepisy, uprawnienia i zobowiązania może tylko Polsce zaszkodzić. Myślę, że rząd podejmie działania, ażeby rozwiązania, które proponuje Unia Europejska, nie zabolały polskich rodzin – mówi Grzegorz Matusiak.

Na zwiększanie kompetencji UE w polityce socjalnej nie godzi się wiele krajów, w tym Polska. Istnieje obawa, że wraz z nowymi regulacjami narzucone zostaną przepisy dotyczące np. związków partnerskich czy adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

RIRM

drukuj