Timmermans: postęp ws. zniesienia wiz UE dla Turcji

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej widzi postęp i determinację ws. zniesienia unijnych wiz dla obywateli Turcji. Na przyszły tydzień zapowiedziane są w Ankarze rozmowy ekspertów w tej sprawie.

Frans Timmermans oświadczył po spotkaniu z tureckimi ministrami spraw zagranicznych i ds. europejskich, że były to „konstruktywne i owocne rozmowy”.

Unia Europejska i Turcja podpisały w marcu porozumienie. Od początku kwietnia uchodźcy, którzy wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z terenu Unii ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk.

UE zobowiązała się do finansowego wsparcia Ankary kwotą 6 mld euro oraz do zniesienia do lipca unijnych wiz dla tureckich obywateli.

Porozumienie z Turcją jest niefunkcjonalne i może zakończyć się fiaskiem – ocenia europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości mówił o tym, że należy uszczelniać zewnętrzne granice Unii Europejskiej oraz wspierać państwa, na terenie których toczą się działania wojenne na Bliskim Wschodzie i na tym terenie wspierać te ruchy, które chcą budować państwa demokratyczne. Rozwiązanie zaproponowane wczesną wiosną tego roku – porozumienie z Turcją – w rzeczywistości kończy się na naszych oczach fiaskiem. Unia Europejska nie przystępuje energicznie do rozwiązania kryzysu imigracyjnego, a to rozwiązanie z Turcją, jak widać, jest niedrożne i niefunkcjonalne, zatem możemy się spodziewać dalszych kłopotów związanych z napływem imigrantów do Unii Europejskiej – mówi europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Propozycję ws. wiz Komisja Europejska przedstawiła 4 maja, przyznając jednocześnie, że Turcja musi spełnić jeszcze pięć z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Wśród nich jest reforma tureckiego prawa antyterrorystycznego, na którą Ankara stanowczo nie chce się zgodzić.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał w tym tygodniu, że Ankara nie wdroży umowy migracyjnej, dopóki nie będzie postępu w sprawie zniesienia wiz.

RIRM

drukuj