By Luxofluxo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107742750

TSUE: kraj UE nie musi automatycznie uznać statusu uchodźcy nadanego przez inne państwo unijne

Państwo Unii Europejskiej nie jest zobowiązane do uznania w sposób automatyczny statusu uchodźcy nadanego przez inny kraj unijny – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Obywatelka Syrii, która uzyskała status uchodźcy w Grecji, złożyła następnie wniosek o udzielenie jej ochrony międzynarodowej w Niemczech.

Niemiecki urząd oddalił jednak wniosek o nadanie jej statusu uchodźcy, lecz udzielił jej ochrony uzupełniającej. Syryjka zaskarżyła decyzję odmowną do sądu w Niemczech, a ten zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy w takiej sytuacji właściwy organ państwa UE jest zobowiązany przyznać wnioskodawcy status uchodźcy z tego tylko powodu, że ów status został mu już przyznany przez inne państwo unijne, czy też może ponownie rozpatrzyć ten wniosek.

Trybunał stwierdził, że „na obecnym etapie rozwoju prawa Unii państwa członkowskie nie są zobowiązane do automatycznego uznania decyzji o nadaniu statusu uchodźcy, wydanych przez inne państwo członkowskie”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl