fot. ordoiuris.pl

Mec. J. Kwaśniewski: Prędzej czy później nadejdzie moment, w którym będzie można pociągnąć do odpowiedzialności konstytucyjnej, cywilnej albo karnej osoby, które dzisiaj łamią konstytucję i ustawy

Są w Polsce środowiska prawnicze, sędziowskie, prokuratorskie, adwokackie, radcowskie, notarialne, które stoją po stronie Rzeczypospolitej, po stronie obywateli przeciwko państwu, które zaczyna łamać nasze podstawowe prawa. Prędzej czy później nadejdzie moment, w którym będzie można pociągnąć do odpowiedzialności konstytucyjnej, a często indywidualnej odpowiedzialności cywilnej albo karnej, te osoby, które dzisiaj z ogromnym poczuciem bezkarności łamią konstytucję, depczą ustawy i łamią też prawa indywidualne obywateli – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu Fundacji Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

15 czerwca w Collegium Intermarium odbyło się spotkanie polskich środowisk prawniczych, które sprzeciwiają się łamaniu zasad ustrojowych państwa polskiego przez obecnych rządzących. Jego uczestnicy podpisali porozumienie dotyczące współpracy na rzecz zakończenia naruszania praworządności w Polsce.

– To spotkanie pozwoli połączyć siły tych prawników, którym bardzo mocno na sercu leży przywrócenie sprawiedliwego prawa, poszanowania prawa, poszanowania konstytucji w naszej ojczyźnie w czasach bardzo trudnych, gdy mniej więcej od pół roku obserwujemy radykalny atak na to, co jest pewne, na prawo, które powinno zabezpieczać nasze interesy, powinno zabezpieczać nasze podstawowe prawa obywatelskie. Jako prawnicy zwracaliśmy podczas tego spotkania uwagę, że już w grudniu obserwowaliśmy wściekły atak na media publiczne, bezprawne przejmowanie mediów publicznych bez poszanowania dla norm konstytucyjnych i prawnych, obserwowaliśmy przejmowanie Prokuratury Krajowej, prokuratur innych szczebli, przejmowanie sądów apelacyjnych, ataki na Sąd Najwyższy, ataki na Trybunał Konstytucyjny. Wreszcie widzimy brak poszanowania dla podstawowych gwarancji praw obywatelskich – mówił mec. Jerzy Kwaśniewski.

Mowa m.in. o zapowiedzi karania tzw. mowy nienawiści i radykalnych zmian dotyczących prawa do życia.

– Na to wszystko powinna pojawić się jasna odpowiedź środowisk prawniczych i mam nadzieję, że to spotkanie jest początkiem kooperacji, współpracy i też świadectwem tego, że są w Polsce środowiska prawnicze, sędziowskie, prokuratorskie, adwokackie, radcowskie, notarialne, które widzą problem i które stoją po stronie Rzeczypospolitej, po stronie obywateli przeciwko państwu, które zaczyna łamać nasze podstawowe prawa – podkreślił prezes zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Działania rządu w ostatnich miesiącach są – z obiektywnego prawnego punktu widzenia – niezgodne z konstytucją. Z tego powodu potrzebny jest wyraźny sprzeciw prawników. W tym jednak nie pomaga znaczne upolitycznienie tego środowiska.

– Wiemy doskonale, jak wielu prawników w różnych zawodach prawniczych czuje się w pewnym sensie zaszczutych, ograniczonych w możliwości swobodnego mówienia prawdy przez swoje środowisko zawodowe, które często jest politycznie jednoznacznie związane z dzisiejszą stroną rządową. To do nich kierujemy apel, pokazując im, że nie są sami (…), że mogą z nami współdziałać – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Mec. Jerzy Kwaśniewski poinformował, że współpracujące ze sobą środowiska prawnicze dokumentują wszystkie naruszenia prawa przez obecnie rządzących.

– W tym celu dwa miesiące temu powstało w podobnym środowisku [Archiwum Przeciw Bezprawiu]. To jest strona internetowa, na której gromadzimy dowody, gromadzimy zgłoszenia łamania podstawowych norm konstytucyjnych, a to z tego powodu, że prędzej czy później nadejdzie moment, w którym będzie można pociągnąć do odpowiedzialności konstytucyjnej, a często indywidualnej odpowiedzialności cywilnej albo karnej, te osoby, które dzisiaj z ogromnym poczuciem bezkarności łamią konstytucję, depczą ustawy i łamią też prawa indywidualne obywateli – mówił prezes zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Działania prawników przeciwnych łamaniu konstytucji z pewnością spotkają się z agresywną reakcją ze strony rządzących i powiązanych z nimi grup interesu.

– Prawnicy, którzy występują przeciwko rządowi (…), muszą spodziewać się odpowiedzi ze strony rządu, który ma przecież ogromny wpływ na wykonywanie zawodów prawniczych (…). Z całą pewnością będzie się on mścił. (…) Jeden z sygnatariuszy tego dokumentu,  pan prokurator Hernand, w ostatnich godzinach informował o tym, że dostał 50-kilka tys. spraw z zakresu ochrony środowiska do weryfikacji w ciągu czterech miesięcy. To jest oczywista metoda, którą Adam Bodnar próbuje spacyfikować, wyeliminować z debaty publicznej wybitnego przedstawiciela środowiska prokuratorskiego, zarzucając go zupełnie niepotrzebną pracą (…). Z tego rodzaju działaniami po prostu musimy się liczyć – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Zdaniem gościa „Aktualności dnia” zjednoczenie tak licznego środowiska poprzez podpisanie deklaracji o współpracy napawa nadzieją, że będzie ono w stanie udzielać sobie wzajemnego wsparcia w przypadku działań odwetowych ze strony Koalicji 15 października.

Całość rozmowy z mec. Jerzym Kwaśniewskim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl