M. Guziak-Nowak: Życie nienarodzonych dzieci oraz sumienie lekarzy, farmaceutów i rodziców – w najbliższych miesiącach na szali politycznych interesów

Grupy proaborcyjne, obóz rządzący wyśmiewali się z prezydenta Andrzeja Dudy, mówiąc, że jest „długopisem PiS-u” do podpisywania ich ustaw. Teraz zrobią wszystko, żeby mieć „swój długopis”, który podpisze każdą ustawę, każdy projekt choćby najbardziej absurdalny. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się zajadłej walki politycznej, gdzie wiele razy życie dzieci nienarodzonych, ale też sumienie lekarzy, farmaceutów, rodziców zostanie położone na szali politycznych interesów i będzie kartą przetargową powiedziała Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

550 tys. złotych – taką karę Ministerstwo Zdrowia nałożyło na Pabianickie Centrum Medyczne, które odmówiło zamordowania nienarodzonego dziecka.

Jest to jeden wielki absurd, który ma się stać nową rzeczywistością, nowym obowiązującym prawem. To jest pierwsza taka sytuacja, w której pojawiają się duże pieniądze. Te wszystkie działania, o których teraz się dowiadujemy, nie wypływają do opinii publicznej w przypadkowym momencie. Zakończyły się wybory do europarlamentu, a miejmy świadomość, że rozpoczęła się kampania prezydencka. Grupy proaborcyjne, obecny obóz rządzący wyśmiewali się z prezydenta Andrzeja Dudy, mówiąc, że jest „długopisem PiS-u” do podpisywania ich ustaw. Teraz zrobią wszystko, żeby mieć „swój długopis”, który podpisze każdą ustawę, każdy projekt choćby najbardziej absurdalny. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się zajadłej walki politycznej, gdzie wiele razy to życie dzieci nienarodzonych, ale też sumienie lekarzy, farmaceutów, rodziców zostanie położone na szali politycznych interesów i będzie kartą przetargową – mówiła Magdalena Guziak-Nowak.

 
Koalicja rządząca zdobyła wiele mandatów dzięki głosom elektoratu bardzo lewicowego w swoich poglądach.

– Ten elektorat domaga się realizacji tego, czego politycy lewicy im naobiecywali. Z jednej strony udało się obecnemu obozowi władzy natychmiast przegłosować refundację in vitro. To jest duży krok wstecz. Zobaczmy na tabletkę „dzień po”. W internecie jest dostępna interaktywna mapa aptek, które biorą udział w pilotażowym programie polegającym na tym, że farmaceuta może wydać receptę farmaceutyczną na tzw. tabletkę „dzień po”. Tych aptek wcale nie jest dużo. Jakiś czas temu usłyszeliśmy, że 1 proc. aptek dołączył do tego programu. To jest na pewno wielka porażka minister zdrowia. Jeżeli chodzi o procedowanie projektów aborcyjnych, to rządzący nie mają się czym pochwalić przed swoim elektoratem – zaznaczyła gość audycji „Aktualności dnia”.

Nałożenie kary na Pabianickie Centrum Medyczne ma wiele wymiarów.

Ma wymiar walki politycznej, wojny prawnej i wojny psychologicznej. Chodzi o to, czy personel medyczny, który jest wierny swoim wartościom, da się złamać – mówiła Magdalena Guziak-Nowak.

Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią, że kara ma wynosić do 2 proc. wysokości kontraktu z NFZ, gdyby w szpitalu nie było możliwości wykonania tzw. aborcji lub zerwaniem umowy z NFZ, co może oznaczać w praktyce likwidację szpitala.

Pytanie, co Ministerstwo Zdrowia planuje zrobić z pacjentami, których nie będzie można ulokować w jednym, drugim czy trzecim szpitalu, który nagle zostanie zamknięty, bo przecież problemy ze zdrowiem pacjentów nie znikną (…). Ministerstwo Zdrowia czy Narodowy Fundusz Zdrowia nie są zainteresowane opracowaniem, wdrożeniem instrumentów, które skrócą kolejki do lekarzy, pomogą w tym, żeby pacjenci onkologiczni byli traktowani priorytetowo. Nie rozmawia się również o tym, czy stać nas jako Polskę na refundowanie bardzo drogich terapii, którym muszą być poddawane małe dzieci – zwróciła uwagę gość Radia Maryja.

Obecnie trwają postępowania wobec dwóch innych szpitali. Magdalena Guziak-Nowak zachęca do obrony klauzuli sumienia.

Klauzula sumienia jest ważna nie tylko dla lekarzy, pielęgniarek czy położnych. Ona jest ważna także dla pacjenta – powiedziała.

Całą rozmowę z Magdaleną Guziak-Nowak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj