fot. pixabay.com

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy dot. urlopu dla rodziców wcześniaków trafił do uzgodnień

Rodzice dzieci, które urodziły się przed 28. tygodniem lub ważą mniej niż 1000 gramów, będą mogli skorzystać z 15 dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego, a rodzice dzieci hospitalizowanych po urodzeniu, do 8 tygodni – zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który we wtorek trafił do uzgodnień.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlop macierzyński w sytuacji, gdy dziecko urodzi się jako wcześniak lub wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Regulacja została przesłana m.in. do związków zawodowych, organizacji pracodawców i Rady Dialogu Społecznego.

W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że w obecnym stanie prawnym rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługują takie same uprawnienia rodzicielskie, jak w przypadku dzieci urodzonych w terminie. Mogą oni skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Autorzy projektu wskazują, że w przypadku rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych częste wizyty u lekarza, długotrwała rehabilitacja wiąże się z koniecznością korzystania z urlopów wypoczynkowych, by móc zapewnić dziecku odpowiednią opiekę medyczną. Rodzice zmuszeni są także do korzystania ze zwolnienia lekarskiego ze względu na opiekę nad chorym dzieckiem.

Zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu pracy w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. Jednak przez pierwsze 8 tygodni po porodzie nie może ona przerwać urlopu macierzyńskiego.

Zmiany zawarte w projekcie mają umożliwić rodzicom kontynuację leczenia ich dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy albo wykorzystywania przez rodziców urlopów wypoczynkowych lub zwolnień lekarskich.

Według projektu dodatkowy urlop macierzyński będzie fakultatywny, udzielany na wniosek, możliwy do wykorzystania w jednej części – bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop ten będzie płatny w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wprowadzone rozwiązanie będzie stosowane odpowiednio do rodziców przysposabiających dziecko i rodzin zastępczych.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 tygodni albo do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub w zależności od masy urodzeniowej dziecka.

W projekcie założono, że dla pracujących rodziców dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 gramów, dodatkowy urlop macierzyński będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie.

Pracujący rodzice dziecka urodzonego po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 gramów będą uprawnieni do tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl