fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prof. H. Wnorowski z RPP: Jestem większym optymistą niż duża część ekspertów i dziennikarzy zapowiadających bardzo wyraźny wzrost inflacji

Jestem większym optymistą niż duża część ekspertów i dziennikarzy zapowiadających bardzo wyraźny wzrost inflacji. Rzeczywiście tarcza energetyczna zostanie ograniczona i to będzie wpływało proinflacyjnie, natomiast mamy dobry okres, jeśli chodzi o ceny energii na giełdach. W związku z tym liczę, że będzie lepiej niż w większości prognoz i myślę, że jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy pozostaniemy w paśmie dopuszczalnych odchyleń – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Henryk Wnorowski, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów opublikowało dane o wykonaniu budżetu państwa. Zauważalny jest wielki deficyt wynoszący 53 mld złotych. Rok temu wynosił on w podobnym przedziale czasowym 21 mld złotych. Można mówić o powrocie dziury budżetowej.

– Budżet roku 2024 był już na etapie planowania niepokojący, z bardzo wysokim deficytem (184 mld złotych). (…) Jakby odnosić to do zaplanowanego deficytu, to zadłużenie postępuje zgodnie z planem, ale to jest i tak sytuacja niepokojąca, bo jeśli nawet będziemy to realizowali (…) zgodnie z planem, to pod koniec roku oprzemy się niemalże o próg ostrożnościowy, o 55 proc. długu sektora rządowego, czyli – jakby nie patrzeć – to jest olbrzymie wyzwanie dla roku 2025. Rząd musi myśleć bardzo poważnie o konsolidacji, bo inaczej będziemy mieli kłopoty – zwrócił uwagę prof. Henryk Wnorowski.

Słyszy się też o rosnącej luce VAT.

– Nie znam precyzyjnych informacji, ale skoro w różnych mediach pojawiają się te informacje, to wzbudza to prawdziwy niepokój. Z tą luką udało nam się rozprawić za czasów poprzednich rządów, a teraz być może będzie coraz gorzej. (…) Sytuacja jest wymagająca – podkreślił ekonomista.

Wszystkie prognozy wskazują, że dziura w polskim budżecie nie ulegnie zmniejszeniu, a prawdopodobnie będzie tylko gorzej. Przewidywany jest też ponowny wzrost inflacji (obecnie znajdujemy się w celu inflacyjnym).

– Osobiście też się tego obawiam, ale jestem większym optymistą niż duża część ekspertów i dziennikarzy zapowiadających bardzo wyraźny wzrost inflacji. Rzeczywiście tarcza energetyczna zostanie ograniczona i to będzie wpływało proinflacyjnie, natomiast mamy dobry okres, jeśli chodzi o ceny energii na giełdach. W związku z tym liczę, że będzie lepiej niż w większości prognoz i myślę, że jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy pozostaniemy w paśmie dopuszczalnych odchyleń, chociaż niestety pewnie w III kwartale przyjdzie nam opuścić to pasmo odchyleń – mówił członek Rady Polityki Pieniężnej.

Ekonomista stwierdził, że w kwestiach gospodarczych mamy rok pełen wyzwań.

– Prawda jest taka, że koniunktura globalna stopniowo się poprawia, chociaż jest ona zróżnicowana. W strefie euro pozostaje w dalszym ciągu wyraźnie osłabiona, a strefa euro – z naszego punktu widzenia, z punktu widzenia polskiej gospodarki – to przede wszystkim gospodarka niemiecka, nasz główny partner handlowy. Mamy istotne zmniejszenie eksportu do Niemiec, co także stwarza pewne zagrożenia dla polskiej gospodarki – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem eksperta największe wyzwanie dla polskiej polityki gospodarczej na chwilę obecną stanowi konsolidacja finansów publicznych, bo najbardziej niepokojącym ze wszystkich wskaźników ekonomicznych jest rosnące tempo zadłużenia.

Całość rozmowy z prof. Henrykiem Wnorowskim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl