fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski: Poziom inflacji wzrósł do 7,7 procent. Może być to najwyższy odczyt inflacji w 2021 roku

Poziom inflacji wzrósł do 7,7 procent. Wydaje się, że może być to najwyższy odczyt w tym roku. Składniki kosztowe inflacji, jeśli chodzi o ceny surowców, wyraźnie zaczęły spadać – powiedział prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dot. inflacji. W listopadzie doszła ona już do poziomu 7,7 procent rok do roku. W październiku wynosiła ona 6,8 procent. [czytaj więcej]

– To nie jest dobra wiadomość. Prognozy ekonomistów były niższe. (…) W świetle tego trzeba poszukać optymistycznych przesłanek. Wydaje się, że może być to najwyższy odczyt w tym roku. Składniki kosztowe inflacji, jeśli chodzi o ceny surowców, wyraźnie zaczęły spadać – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla Polaków, dlatego na najbliższe miesiące przygotowano tzw. tarczę antyinflacyjną. Założenia są takie, aby ograniczyć inflację o 1-1,5 procent.

– Tzw. tarcza antyinflacyjna to leczenie objawowe. Ona będzie walczyć na przestrzeni 3-5 miesięcy z uciążliwością dla Polaków w postaci rosnących cen. Premier Mateusz Morawiecki wycenił wszystkie środki na 10 mld złotych. Jeśli taka kwota trafi do Polaków, będzie to określona ulga. Natomiast nie powinniśmy liczyć na to, że tarcza zneutralizuje wszystkie skutki inflacji – zwrócił uwagę ekonomista.

https://twitter.com/PremierRP/status/1465665977811718145

Produkt Krajowy Brutto – według GUS – wzrósł o 5,3 proc. w trzecim kwartale 2021 r. wobec wzrostu o 11,2 proc. w poprzednim kwartale.

– Za różnicę odpowiada przede wszystkim podstawa. (…) Nagromadziło się przesłanek inflacyjnych. W jednym czasie zgromadziło się prawie wszystko, co jest wymieniane w podręcznikach makroekonomii jako czynniki mogące wywołać inflację – wysoka podaż pieniądza, gwałtowny wzrost kosztów surowców, duży wzrost popytu, a także skumulowane deficyty budżetowe. To wszystko się ujawniło. Teraz z sytuacją próbuje walczyć Narodowy Bank Polski oraz rząd – powiedział gość Radia Maryja.

https://twitter.com/PremierRP/status/1465660937785032712

Cała rozmowa z prof. Henrykiem Wnorowskim z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl