fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS podał najnowsze dane dot. wzrostu PKB

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 5,3 proc. w trzecim kwartale bieżącego roku wobec wzrostu o 11,2 proc. rok do roku w poprzednim kwartale.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, podkreślił, że na wszystkie wskaźniki ekonomiczne cieniem kładzie się wysoka inflacja.

W ocenie eksperta nasza gospodarka radzi sobie dobrze na tle innych krajów, którym ciężko idzie odbicie z koronakryzysu.

– Nam idzie to naprawdę nieźle. Świadczy to o tym, że polska gospodarka ma i zachowała przez okres pandemii, obowiązywania obostrzeń, które ją sparaliżowały na kilka miesięcy, zdrowe fundamenty. Polska gospodarka już wcześniej miała zdrowe fundamenty i dzięki programom rządowym udało się je uratować. Inflacja w pewnej części jest ceną za pakiety pomocowe dla gospodarki i za to, że rząd oraz NBP zasiliły gospodarkę płynnością, dając oddech wielu firmom w najgorszym momencie – powiedział dr Marian Szołucha.

GUS podał, że inflacja w listopadzie doszła do 7,7 proc. rok do roku. W październiku wzrost cen towarów i usług był na poziomie 6,8 proc.

Rząd chce ograniczyć ciężar tych wzrostów dla Polaków, dlatego na nadchodzące miesiące przygotowano tzw. tarczę antyinflacyjną. Według rządu może ona ograniczyć inflację o około 1–1,5 pkt. proc. Na tarczę antyinflacyjną składają się m.in. obniżki cen paliw oraz akcyzy na energię elektryczną.

RIRM

drukuj