fot. flickr.com

Czesi nie chcą przeznaczać 2 proc. PKB na obronność

Czechy rezygnują z obietnicy przeznaczania 2 procent PKB na obronność – podały czeskie media. Pułap ten jest wymagany w ramach członkostwa w NATO. Według rządzących, wydatki na armię na tym poziomie byłyby jednak zbyt wysokie.

Wicepremier Czech zaproponował ich ograniczenie do 1,4 proc. PKB i utrzymanie tego pułapu w przyszłości. Podkreślał, że 2 proc. to ogromne kwoty w sytuacji, gdy jego parta zabiega o każdy miliard koron na dodatki rodzinne, emerytury czy godne płace.

Rezygnacja z osiągnięcia deklarowanego pułapu nakładów na obronę nie podoba się czeskiej opozycji. O ustawowe zapisanie 2 proc. PKB wydatków na ten cel zabiegała Prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna, ale nie zyskała większości w parlamencie.

Poseł PiS Michał Jach, szef sejmowej komisji obrony, komentując tę sytuację, ocenił, że pokazuje ona, jak polityka obronna przegrywa z polityką społeczną.

– Zadaniem polityków jest tak kalkulować, żeby zapewnić bezpieczeństwo, które jest podstawowym obowiązkiem państwa. Tak trzeba wyważać te wydatki, żeby było na żłobki, służbę zdrowia, ale i żeby obrona narodowa była, bo cóż nam będzie po żłobkach czy innych wydatkach, jeżeli nasze bezpieczeństwo zewnętrzne będzie zagrożone – powiedział poseł Michał Jach.

Dyskusja o wydatkach na armię pojawia się w Czechach w kontekście zbliżających się wyborów. W tym roku Czesi będą wybierać władze lokalne i zagłosują w wyborach uzupełniających do Senatu. Z kolei jesienią 2021 roku kraj czekają wybory parlamentarne.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl