fot. pixabay.com

W Brukseli trwa unijny szczyt. Przywódcy Wspólnoty rozmawiają nt. wojny na Ukrainie oraz sankcji wobec Rosji

Rozpoczął się dwudniowy unijny szczyt w Brukseli. Kluczowy temat spotkania Wspólnoty to szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Według medialnych doniesień wśród przedstawicieli państw Unii nie ma jednomyślności w sprawie kolejnych restrykcji wobec Kremla.

– Musimy nadal wspierać Ukrainę militarnie i sankcjami przeciwko Rosji. Sankcje już powodują poważne straty dla gospodarki rosyjskiej. Do lata sytuacja gospodarcza Rosji będzie bardzo zła – powiedział Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Potrzeba szybkich i dotkliwych dla Rosji działań.

– Niedługo będzie 100 dni, od kiedy Ukraina broni się przed rosyjską agresją. 100 dni, kiedy tak bohaterski opór Ukrainy stawia tamę barbarzyńskim najeźdźcom. Musimy zadać sobie pytanie: Czy zrobiliśmy wszystko, aby wojna skończyła się jak najszybciej i żeby skończyła się zwycięstwem Ukrainy? – zaznaczył przed szczytem Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki, premier RP.

Na stole negocjacyjny pojawił się pomysł odejścia od rosyjskiej ropy.

– Skończmy kupować ropę naftową od Rosji – to jest nasz podstawowy postulat – apelował Mateusz Morawiecki.

Czy uda się w tej sprawie osiągnąć kompromis?

– Prędzej czy później on nastąpi – powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

Po fali krytyki już nawet w Berlinie mówi się o odejściu od rosyjskich surowców. Do tego potrzeba jednak jedności wszystkich państw UE.

– Mamy jeden klucz do sukcesu, a jest nim solidarność z Ukrainą i jedność Unii Europejskiej – podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Odejście od rosyjskiej ropy są gotowe poprzeć Węgry, ale stawiają warunki.

– Jesteśmy gotowi poprzeć szósty pakiet, jeśli pojawią się rozwiązania dla węgierskiego bezpieczeństwa dostaw energii. Do tej pory tego nie mieliśmy – zaznaczył Viktor Orbán, premier Węgier.

Rząd premiera Viktora Orbána domaga się unijnych środków na modernizację sektora energetycznego. Koszty to 500 mln euro na przestawienie rafinerii na nowy rodzaj ropy z innego źródła i 200 mln na zwiększenie przepustowości ropociągu z Chorwacji na Węgry.

– W sytuacji, kiedy Węgry będą całkowicie uniezależnianie energetycznie i będą posiadały infrastrukturę (umożliwiającą jak w tym przypadku zmodernizowany naftociąg od Morza Adriatyckiego do swojego terytorium), być może wtedy powiedzą Rosji pas – wskazał dr Tomasz Szyszlak, politolog.

Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś o krokach, jakie Unia powinna podjąć, jeżeli dojdzie do odrzucenia sankcji na ropę przez niektóre kraje, bo embargo na rosyjską ropę to także problem dla Czech i Słowacji.

– Jeżeli te kraje – włączywszy w to oczywiście Węgry – nie zaakceptują rozwiązań, to Polska będzie domagać się wprowadzenia specjalnego instrumentu o charakterze wyrównywania cenowego, tak, żeby kraj, który korzysta z rosyjskiej ropy dłużej, nie mógł korzystać na konkurencyjności wobec innych krajów, żeby wszelkie nierówności cenowe zostały wyrównane – powiedział szef polskiego rządu.

Podczas szczytu będzie też omawiane wsparcie finansowe dla Ukrainy.

– Na razie będą zapisy ogólne. W tej chwili o konkretnych kwotach trudno mówić. Jednym z elementów ma być wykorzystanie zamrożonych środków pochodzących od Federacji Rosyjskiej – rządu, oligarchów – bo Ukraina już dzisiaj potrzebuje 600 mld euro – podkreślił dr Marceli Burdelski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ukraina ma też otrzymać pomoc w postaci pożyczek o wartości dziewięciu miliardów euro.

– Chcemy wspierać Ukrainę, chcemy zmobilizować finansowanie dla Ukrainy. Zapewnimy środki na jej płynność i odbudowę kraju – zaznaczył Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej.

Unijni przywódcy poruszą także temat polityki obronnej UE i bezpieczeństwa żywnościowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl