Co dalej z programem Partnerstwa Wschodniego?

W Bratysławie odbędzie się dziś spotkanie szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i państw Partnerstwa Wschodniego. Politycy będą rozmawiać o szczycie Partnerstwa, który ma się odbyć pod koniec maja w Rydze.

Polskę reprezentuje szef MSZ Grzegorz Schetyna. W spotkaniu biorą też udział ministrowie spraw zagranicznych Szwecji, Rumunii i Łotwy, która przewodniczy UE, oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz Johannes Hahn odpowiadający za politykę sąsiedztwa i rozszerzenia.

Poseł Witold Waszczykowski były wiceszef MSZ mówi, że obecnie program Partnerstwa Wschodniego jest na zakręcie, dlatego potrzebne są w tej sprawie jasne rozstrzygnięcia.

Trzem państwom, które uczestniczyły w programie zaproponowano ścieżkę dochodzenia – co prawda długą – do UE. Chodzi o Ukrainę, Gruzję i Mołdawię. Trzy pozostałe kraje – Białoruś, Armenia i Azerbejdżan – same do tej pory wykluczyły się z tego partnerstwa europejskiego. Mamy, więc dylemat czy program powinien być kontynuowany i czy powinna być jakaś nowa oferta dla tych państw, aby przyciągać je do UE, czy powinien być rozszerzony, czy powinien być robiony we współpracy z Rosją? To są dylematy, które stoją przed polską dyplomacją i dyplomacją państw Europy środkowej. Interesują nas losy partnerstwa, losy naszych wschodnich sąsiadów – podkreśla dyplomata.

Szczyt w Rydze odbędzie się w dniach 21-22 maja. Ukraina i Gruzja liczyły, że unijni przywódcy podejmą polityczne decyzje otwierające drogę do zniesienia wiz. Jednak Komisja Europejska na razie nie zaleca tego w swoich raportach.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl