fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Pomoc Polaków dla Ukrainy nie ustaje

Polska buduje ramy prawne, które w dłuższej perspektywie pozwolą sprostać kryzysowi uchodźczemu. Trwają prace nad nowelizacją specustawy pomocowej. Do polskiego systemu oświaty dołączyło już ponad 160 tys. uczniów z Ukrainy. Część z nich zadeklarowało, że w Polsce będzie zdawać maturę lub egzamin ósmoklasisty.

Straż Graniczna przekazała, że liczba uchodźców z Ukrainy docierających do Polski osiągnęła 2,5 mln.

„Wczoraj tj. 04.04 funkcjonariusze SG odprawili 18,5 tys. podróżnych – to spadek o 17 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym. Dzisiaj do godz. 07.00 rano 3,8 tys. – wzrost o 11 procent” – podała Straż Graniczna.

Podejmowane są kolejne działania pomocowe. Wiceminister Paweł Szefernaker, który w rządzie jest pełnomocnikiem ds. uchodźców, poinformował, że skala wyzwań dopiero się zaczyna. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślił potrzebę współpracy wielu środowisk: rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i ludzi dobrej woli. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji specustawy pomocowej.

– Wprowadziliśmy pewne mechanizmy, które – okazało się – po dwóch, trzech tygodniach, muszą być doprecyzowane. Chodzi choćby o kwestie związane z pieczą zastępczą, ochroną zdrowia, edukacją – powiedział Paweł Szefernaker.

Uchodźcy otrzymują w Polsce pomoc w znalezieniu pracy. Dzieci z kolei uczą się w polskich szkołach. W Bełżycach na 160 dzieci w placówce przyjęto dodatkowo 70 uczniów z Ukrainy. To duży odsetek.

– Wszystkie dzieci są w trzech oddziałach przygotowawczych, plus dziesięcioro uczniów, dzieci w przedszkolu – wskazał dr Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Do systemu oświaty w krótkim czasie dołączyło ponad 160 tys. dzieci z Ukrainy.

– To spowolniło. O ile w pierwszych dniach mieliśmy nawet po kilkanaście tysięcy kolejnych przyjęć do polskiego systemu oświaty, to teraz mamy po kilka tysięcy. Mniej niż pięć tysięcy nawet dziennie – zaakcentował szef resortu edukacji.

Część dzieci korzysta z nauki zdalnej na Ukrainie, a część nie podjęła jeszcze decyzji, gdzie chce kontynuować naukę. Są już młodzi uchodźcy, którzy zgłaszają się na egzamin maturalny. W całej Polsce to 26 osób. W przypadku egzaminu ósmoklasisty liczba jest wyższa i już przekracza 6600 uczniów. Według „Dziennika Gazety Prawnej” na pomoc uchodźcom Polska może otrzymać z Brukseli fundusze sięgające 1,4 mld euro.

– Chcielibyśmy, aby środki na rzecz uchodźców, wojny, tego wszystkiego, co się dzieje, były z dodatkowych funduszy, środków, które wygospodaruje Komisja Europejska – podsumował Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Rząd nie chce, by środki z Komisji Europejskiej zostały wygospodarowane poprzez przesunięcie ich z innych programów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl