[TYLKO U NAS] B. Kempa o polskiej pomocy Afryce: Pozytywnie zaopiniowaliśmy kolejny projekt pomocy i zajmujemy się już następnym

W tej chwili pozytywnie zaopiniowaliśmy pewien projekt, a od sierpnia zajmujemy się programem pomocy w leczeniu powszechnych chorób w Afryce – mówiła w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o polskiej pomocy humanitarnej na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polityk podsumowała w środę w Poznaniu dotychczasową współpracę rządu z fundacją Redemptoris Missio. Organizacja tworzy profesjonalne zaplecze dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

Program pomocy humanitarnej w Republice Środkowej Afryki po raz kolejny pokazał, że pomoc świadczona przez Polskę jest konkretna i realna.

– Lekarze z Redemptoris Missio rozpoczęli projekt polegający na zapewnieniu opieki medycznej dla uchodźców z RŚA w Kamerunie. Tam ci lekarze dojrzeli wielką potrzebę pomocy ludziom w chorobach, właściwie pozostawionych samym sobie bez perspektyw na przeżycie. Eksperci diagnozują najbardziej powszechne choroby, jakie tam występują. Często przy drobnej pomocy lekarze są wstanie uratować życie chorującym tam ludziom – poinformowała minister.

Wcześniej, już w maju, Polska pomogła Afrykańczykom. Dzięki dotacji z budżetu państwa w kwocie ok. 65 tys. zł, fundacja zrealizowała projekt „Przywrócić wzrok”.

– W maju przeprowadziliśmy projekt dotyczący tego, by przywrócić wzrok ludziom z Republiki Środkowej Afryki, ale też ubogim mieszkańcom Kamerunu. Lekarze okuliści z Polski przeprowadzili w Afryce odpowiednie operacje medyczne. Przebadali w bardzo trudnych warunkach klimatycznych, często dojeżdżając ponad 1,3 tys. km bezdrożami, ok. 302 osób i zakwalifikowali do wysokospecjalistycznych operacji ponad 70 osób – zaznaczyła Beata Kempa.

Zapowiedziała, że to nie koniec polskiej pomocy humanitarnej Afryce. Niedługo wejdzie w życie program wsparcia ludzi dotkniętych tzw. ślepotą rzeczną.

– Chcemy rozpocząć program pilotażowy, który mamy ambicję, aby był szerszym programem. Mianowicie w RŚA, gdzie bieda jest potężna, a kraj jest klasyfikowany przez ONZ jako państwo upadłe, (…) panuje powszechna zachorowalność na ślepotę rzeczną. Występuje ona po ukąszeniu przez pewnego owada. Tacy ludzie już często przestają widzieć do końca życia. Tę chorobę można by było w sposób prosty zupełnie wyeliminować – podając odpowiednie leki, które są produkowane w Europie. To chcemy zrobić. Chcemy też, by wyniki tego programu przedstawić Komisarzowi ds. pomocy humanitarnej UE, żeby uruchomić większe środki na jeszcze większą akcję w RŚA – oświadczyła polityk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Beaty Kempy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl