fot. Paweł Pasionek

[TYLKO U NAS] Dr n. med. T. Mierzwa: W miasteczku medycznym na X Dziękczynieniu w Rodzinie będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych

Zdecydowanie namawiam. Bardzo proszę o skorzystanie z badań mammograficznych. Trzymam kciuki za dobre wyniki – mówił w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr n. med. Tomasz Mierzwa, chirurg, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Podczas X Dziękczynienia w Rodzinie w sobotę od godz. 13.00 będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań w cytomammobusie. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Miasteczko zdrowia będzie umiejscowione tuż przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – na parkingu między sanktuarium a kawiarnią.

Statystyki w Polsce w dalszym ciągu są przerażające, jeżeli chodzi o skalę osób, które zapadają na choroby nowotworowe.

– Niestety tak. Zaczynamy dostrzegać takie zielone światło w tunelu, ponieważ, pomimo że liczba zachorowań na niektóre nowotwory ciągle rośnie – w tym np. na nowotwory piersi u kobiet – to udaje nam się okiełznać umieralność z powodu tych nowotworów. A to jest już sukces. Oczywiście daleko nam jeszcze do zadowolenia – powiedział chirurg.

Dr n. med. Tomasz Mierzwa zwrócił uwagę, iż Polsce jeszcze brakuje do wskaźnika, którym dysponują kraje zachodnie, jednak zdecydowanie jest duża poprawa.

– Duża poprawa tak naprawdę jest spowodowana dwoma czynnikami. Po pierwsze, badaniami profilaktycznymi. Dzięki temu, że panie zgłaszają się do badań mammografii, do mammobusów, czy do pracowni w miejscu zamieszkania, udaje nam się wykryć te nowotwory piersi w bardzo wczesnej postaci. W takiej postaci, w której dzisiaj coraz rzadziej dokonujemy amputacji. (…) Po drugie, jest duży postęp w leczeniu – podkreślił gość Radia Maryja.

 – Kolejna sprawa, to są leki. Leki, które się pojawiają, które stosujemy w leczeniu uzupełniającym, czy to chemioterapią czy nowymi generacjami leków hormonalnych. Dają duży optymizm w leczeniu – dodał.

Badania, które będą przeprowadzane podczas X Dziękczynienia w Rodzinie w miejscu miasteczka medycznego są badaniami bezpłatnymi i nie trzeba na nie skierowania.

– A zatem pacjentki, które mogą skorzystać z badań profilaktycznych, to są pacjentki w wieku od 50 do 69 lat, które takiego badania mammograficznego przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały. Zabrać ze sobą trzeba tylko dowód osobisty. (…) Zdecydowanie namawiam. Bardzo proszę o skorzystanie z badań mammograficznych. Trzymam kciuki za dobre wyniki. W większości te dobre wyniki pacjentki otrzymują – zaznaczył onkolog.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z dr. n. med. Tomaszem Mierzwą koordynatorem Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj