fot. flickr.com

W ramach sobotniej akcji dot. profilaktyki nowotworów skóry – m.in. badania i konsultacje

W ramach akcji dot. profilaktyki nowotworów skóry, chętni mogą w sobotę wykonać bezpłatne, specjalistyczne badania w kierunku ich wykrycia oraz skorzystać z konsultacji lekarzy dermatologów.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia 25 maja organizują dzień otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka.

Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż 85 proc. Polaków w ogóle nie bada u lekarza podejrzanych znamion. W Polsce rozpoznaje się czerniaka zbyt późno. Jeden na trzech pacjentów umiera z powodu tej choroby.

Szczegółowe informacje, gdzie można w sobotę skorzystać z badań, dostępne są na stronie NFZ www.nfz.gov.pl. Na badania można zgłosić się m.in. w poradni dermatologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy, w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, w siedzibie Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi, w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie czy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Podczas dnia otwartego można też wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzić Profil Zaufany oraz założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP), umożliwiające dostęp do historii skierowań, wizyt lekarskich i recept. Chętni mogą również skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl