Lekarze nie zgadzają się z rządowymi propozycjami

W resorcie zdrowia ruszyły kolejne negocjacje ws. kontraktów NFZ na przyszły rok z lekarzami rodzinnymi. Medycy nie chcą się zgodzić na rządowe propozycje, ponieważ są one ich zdaniem niemożliwe do wykonania.

Najwięcej wątpliwości budzą dodatkowe zadania, jakimi zostaną obciążeni lekarze pierwszego kontaktu w związku z wdrażaniem pakietu onkologicznego od 1 stycznia.

Jak mówi poseł Czesław Hoc, wiceszef sejmowej komisji zdrowia, taki pakiet jest potrzebny, jednak musi być wprowadzany zgodnie z przemyślaną strategią.

– W mojej ocenie, pan minister Arłukowicz nie zapewnia realizacji takiego pakietu onkologicznego, dlatego że nie ma strategii, nie ma koncepcji i praktycznie wszystko to, co się teraz dzieje, nie wróży nic dobrego. Wręcz przeciwnie, może dojść do destabilizacji całego systemu ochrony zdrowia, wręcz do remodelingu, czyli praktycznie niekorzystnych działań, dlatego że nie ma strategii i jasnej i czytelnej koncepcji, to oprócz tego nie ma pieniędzy i te środki nie są uwidocznione ani w planie finansowym NFZ-u, ani w planie finansowym na 2015 r., ani w budżecie państwa – powiedział poseł PiS-u Czesław Hoc.   

Inne zarzuty to brak szkoleń oraz zbyt mała liczna specjalistów.

Podpisaniu proponowanych na 2015 rok kontraktów przez rząd sprzeciwia się m.in. Porozumienie Zielonogórskie zrzeszające pracodawców ochrony zdrowia oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

RIRM

drukuj