fot. flickr.com

Nowe leki na liście refundowanej, m.in. dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Od listopada na liście leków refundowanych pojawią się nowe preparaty. To m.in. dwa nowe medykamenty dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Jeden z nich hamuje progresję w pierwotnie postępującej postaci SM i jest podawany dożylnie co 6 miesięcy.

Dotychczas duża część pacjentów cierpiących na to schorzenie w ogóle nie miała dostępu do leczenia. Nowa lista leków refundowanych zawiera też preparaty na raka jelita grubego. Ponadto wykaz uwzględnia dużą grupę pacjentów cierpiących na cukrzycę. O szczegółach mówił na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wprowadzamy na listę refundowaną nowe leki – flozyny. Cukrzyca jest jedną z takich chorób cywilizacyjnych. Wiąże się ona najczęściej z chorobami układu krążenia. To jest zupełna nowość. Ostatnie dane z badań pokazują, że skądinąd inną epidemię, również niewydolności serca, te same leki, które leczą cukrzycę, powodują znaczny spadek śmiertelności, w tym niewydolności serca. W związku z tym te flozyny pewnie są takimi lekami, na które czekają pacjenci nie tylko z cukrzycą, ale tez z niewydolnością serca. Cukrzyca to jest cichy zabójca, który uszkadza cały układ krążenia. Tak naprawdę choroby sercowo-naczyniowe towarzyszą cukrzycy bardzo mocno – powiedział Łukasz Szumowski.

Leki refundowane można kupić w aptece, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tworząc listę resort zdrowia ma na uwadze m.in. wartość terapeutyczną oraz bezpieczeństwo stosowanego preparatu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl