W Poznaniu powstaje Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Sukces programów prorodzinnych, a w szczególności programu 500 plus skłania miasta i gminy do większych inwestycji w rodzinę. W Poznaniu od nowego roku do życia powołane zostanie Centrum Inicjatyw Rodzinnych. 

Rodzice dowiedzą się, na jaką pomoc finansową mogą liczyć, znajdą ofertę przedszkoli i szkół. Będą też mogli skorzystać z propozycji spędzenia wolnego czasu z dziećmi. A wszystko w jednym punkcie.

Pomysł stworzenia w Poznaniu Centrum Inicjatyw Rodzinnych pojawił się już dwa lata temu. Zgłosiła go Elżbieta Lachman, matka siedmiorga dzieci. Jak działa tego typu placówka podpatrzyła w Niemczech podczas wakacji.

– Spędzając wakacje w górach w Niemczech zobaczyłam, że takie centrum tam istnieje, a nawet w 13 tysięcznym mieście były 2 takie centra. Pomysł bardzo mi się spodobał. Pomyślałam, że takie centrum również można byłoby zorganizować w Poznaniu – opowiada Elżbieta Lachman.

Przy wsparciu fundacji „Głos dla Życia” i po licznych dyskusjach z miastem osiągnięto porozumienie. Udało się też znaleźć dogodną lokalizację dla tego typu placówki.  I tak od stycznia 2017 roku w Poznaniu działać będzie, pierwsze w Polsce Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

– Inicjatywa jest skierowana do wszystkich mieszkańców miasta Poznania, ale nacisk jest położony na rodziny, które będą mogły przyjść do naszej nowej instytucji, czyli do Centrum Inicjatyw Rodzinnych i uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat całej oferty miasta Poznania, skierowanej do mieszkańców naszego miasta – tłumaczy Damian Napierała, wicedyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Żeby lepiej poznać jak działają tego typu placówki, przedstawiciele miasta, fundacji jak też Poznańskiego Centrum Świadczeń, w ramach, którego zostanie utworzone centrum, odwiedzili Hanower i Ostrawę. Tam od wielu lat z powodzeniem działają Centra Inicjatyw Rodzinnych. Dodatkowo Hanower do niedawna borykał się z problemem wyludniania się. Odkąd uruchomiono Centrum Inicjatyw Rodzinnych miasto odnotowuje dodatni przyrost naturalny. Na podobne efekty liczą w Poznaniu. Dlatego też zdecydowano się, aby placówka mieściła się w samym centrum tego miasta.

– Rzeczywiście ma być to centrum miasta Poznania i taką lokalizację w tej chwili pozyskujemy przy placu Wolności. Jest to budynek Arkadii, czyli ścisłe centrum Poznania – mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

W jednym punkcie rodzice dowiedzą się, na jaką pomoc finansową mogą liczyć, znajdą ofertę przedszkoli i szkół. Będą też mogli skorzystać z propozycji spędzenia wolnego czasu z dziećmi. W Centrum Inicjatyw Rodzinnych wielodzietne rodziny będą mogły też odebrać wszystkie karty, które im przysługują, a więc: poznańską Kartę Dużej Rodziny, Wielkopolską Kartę Rodziny i kartę ogólnopolską.

– Należy podkreślić, że w tym punkcie od stycznia wszystkie osoby uprawnione do kart będą mogły je tam odebrać – wskazuje Damian Napierała.

Centrum działać będzie od rana do późnego popołudnia. W lokalu przewidziano kącik zabaw dla dzieci, aby rodzice w spokoju mogli zasięgnąć informacji. Uruchomienie centrum to pilotaż. Na razie centrum ma działać dwa lata.


TV Trwam News/RIRM

drukuj