fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Szpitale na start

Ruszył konkurs ofert na wybór szpitali, które będą realizować program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce. Konkurs ogłosiło Ministerstwo Zdrowia – o sprawie informuje „Nasz Dziennik”.

Głównym celem programu przewidzianego w latach 2016-2020 jest zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Powstanie sieć co najmniej 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności.

Dr Tadeusz Wasilewski, kierownik Kliniki Napromedica w Białymstoku, pozytywnie ocenia rządowy program. Jednak – jak podkreśla – istnieje zagrożenie, że leczeniem niepłodności mogą się zająć te same szpitale, które realizowały dotąd program in vitro.

Obawa, że ci sami ludzie będą realizowali ochronną medycynę prokreacyjną, a w tym samym czasie również program in vitro, niestety istnieje. Moim zdaniem zupełnie to się wyklucza, bo ochronna medycyna prokreacyjna zakłada pomoc małżeństwom, które cierpią z powodu niepłodności, a jednocześnie ochrania ludzkie życie od chwili poczęcia. Z definicji biologicznej wyraźnie wynika, że połączenie komórki jajowej z plemnikiem, jest początkiem ludzkiego życia. Na to trzeba zwrócić baczną uwagę – mówi dr Wasilewski.

Do konkursu mogą przystąpić szpitale, które prowadzą działalność z zakresu leczenia niepłodności, m.in. w zakresie poradnictwa medycznego, diagnozowania przyczyn niepłodności czy leczenia farmakologicznego i chirurgicznego.

Kwota przewidziana na realizację programu to ok. 60 mln zł. Termin składania ofert upływa 27 września b.r.

 

 

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj