fot. PAP

Apteki wykluczone z Karty Dużej Rodziny

Ministerstwo zdrowia wykluczyło apteki z programu Karty Dużej Rodziny – wskazuje jedna z organizacji zrzeszających przedsiębiorców; domagając się zmian prawa.

Resor odpowiada, że nie ma takiej możliwości. Przedsiębiorcy stwierdzili, że rodziny wielodzietne mają ograniczony dostęp do tańszych leków, a apteki nie mogą ich wspierać.

Na przeszkodzie stoi przepis art. 94 Prawa farmaceutycznego dotyczącego zakazu reklamy aptek. Resort zdrowia, tłumaczy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie ma możliwości przyznawania zniżek przez apteki w ramach Karty Dużej Rodziny.

Uniemożliwienie rodzinom wielodzietnym zakupu tańszych leków jest kolejnym absurdem – mówił poseł Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– Obecnie co trzeci – czwarty pacjent odchodzi od okienka aptecznego, bo nie stać go na wykupienie leków. Jest to powszechne w rodzinach wielodzietnych. Po drugie, lekarstwa drożeją z miesiąca na miesiąc. Jest o nie coraz trudniej, coraz trudniej się leczy. Najlepszym dowodem jest to, że państwo, NFZ oszczędza na lekach, bo refundacja jest z roku na rok coraz mniejsza. W roku 2015 jest zmniejszona o 375 mln zł. Istotne jest także prawo farmaceutyczne. Jest też konstytucja, która mówi, że rodzina nade wszystko jest pod szczególną opieką państwa – powiedział poseł Czesław Hoc.

Ustawy refundacyjna z 2012 r. wprowadziła zmiany także w Prawie farmaceutycznym i zakazała reklamy aptek.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakładał kary na apteki, które organizowały programy opieki farmaceutycznej, wskazując, że jest to forma reklamy.

RIRM

drukuj