fot. sxc.hu

Mechanizm zabezpieczający środki w OFE zaczyna działać

Od dziś zaczyna działać tzw. mechanizm suwaka bezpieczeństwa, który dotyczy środków zgromadzonych w OFE. Dziesięć lat przed emeryturą pieniądze zgromadzone w funduszach będą stopniowo przenoszone do ZUS.

Państwowy ubezpieczyciel wyda je na bieżące wypłaty dla emerytów. Jak wyliczył jeden z dzienników, w tym roku OFE przekaże ZUS 5 mld zł.

Prof. Leokadia Oręziak powiedziała, że mechanizm suwaka zmniejszy ciężar, jaki w naszym kraju wynika z istnienia otwartych funduszy emerytalnych.

Jest to oczywiście rozwiązanie dobre, bo zmniejsza ryzyko, które ponosi przyszły emeryt i łagodzi nieco problemy finansów publicznych, wynikające z istnienia OFE. Z drugiej strony jest to oczywiście tylko rozwiązanie częściowe. Ja od zawsze postulowałam, że trzeba ten system zlikwidować. Owszem, suwak zmniejsza te ciężary, ale ich nie eliminuje – ryzyko przecież dalej jest – powiedziała prof. Leokadia Oręziak.

Tzw. suwak bezpieczeństwa obejmie osoby, którym 30 października 2014 r. do emerytury brakowało dziesięciu bądź mniej lat. Dotyczy to kobiet urodzonych przed 31 października  1961 r. i mężczyzn urodzonych przed 31 października 1957. W OFE pozostało ponad 2,5 mln osób.

RIRM

drukuj