Uwaga na „Halloween”

Listopadowa refleksja nad świętością i pośmiertnym losem człowieka coraz częściej jest zakłócana przez okultystyczne praktyki „Halloween”. Niosą one ze sobą ogromne niebezpieczeństwo.

Jak zauważa ks. dr hab. Andrzej Kowalczyk, biblista i egzorcysta, obyczaje związane z „Halloween” mają swoje korzenie w pogańskiej religii Celtów.

Celtowie sądzili, że z końcem lata, przed nowym rokiem – dokładnie 31 października, dusze zmarłych przychodzą na ziemię. Ta granica między światem umarłych, a żywych zaciera się. W ich przekonaniu dusze te przychodzą aby szkodzić, dlatego trzeba się przed nimi bronić. Zapalano więc wielkie ognie. Dodatkowo w celu przestraszenia tych duchów składano bogom celtyckim ofiary z roślin, ze zwierząt, prosząc o pomoc przeciwko nim – powiedział ks. dr hab. Andrzej Kowalczyk

Praktyki „Halloween” z Irlandii i Anglii przeniosły się do Ameryki Północnej. W XX wieku dołączono do nich dodatkowy element: do dziś dzieci, młodzież, a nawet osoby dorosłe malują się na umarlaków i w specjalnie przygotowanych strojach zmarłych odwiedzają swoich znajomych. Organizowane są także wielkie pochody zmarłych, w których ze śmierci i życia pozagrobowego czyni się zabawę. W tego typu działania niewątpliwie miesza się zły duch.

Przedstawiając ten inny świat zmarłych, nie mówi się nic o przeznaczeniu człowieka. A przeznaczeniem człowieka nie jest grób, nie jest rozkład ciała, ale jest inne życie. I to życie może być szczęśliwe – zasadniczo ma być szczęśliwe. My wiemy, co nas czeka – czeka nas szczęście i o tym trzeba mówić, żeby człowiek dążył świadomie do swego celu, a nie zatrzymywał się na śmierci – dodał ks. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Alternatywą dla groźnego „Halloween” staje się „Holy Wins – Święty zwycięża”. Jest to modlitewne spotkanie również organizowane w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, w ramach którego można uczestniczyć w koncertach, konferencjach, pochodach osób przebranych za świętych, a także nocnych czuwaniach. Celem „Holy Wins” jest przede wszystkim promocja kultury chrześcijańskiej; pokazanie, że śmierć nie jest zabawą, lecz niezwykle ważnym dla katolików momentem spotkania się z Chrystusem i ze swoimi przodkami.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl