Marsze Świętych przechodzą przez polskie miasta

W wielu miastach Polski przejdą dziś Marsze Świętych. Inicjatywa jest odpowiedzią na rozpowszechniane w naszym kraju Halloween. Te pogańskie obrzędy związane są z maskaradą, symbolizują m.in. wydrążone dynie, duchy i czarownice. Halloween jest szczególnie popularne w krajach zachodnich. 

Katolicką alternatywą na przeżywanie wieczoru przez uroczystością Wszystkich Świętych jest marsz ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.

Marsze, połączone z modlitwami i czuwaniami odbędą się dziś m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Suwałkach, Szczawnicy, Grudziądzu i Śremie.

Grzegorz Mieloszyński, współorganizator śremskiego marszu, podkreślił, że to czas refleksji i czci dla świętych oraz błogosławionych.

– W tym roku taka procesja przez nasze miasto będzie organizowana po raz trzeci. Nie Halloween, a marsz wszystkich świętych, aby ludzie rozumieli na czym polega życie i do czego zmierza. O godz. 18.30 w kościele Najświętszego Serca Jezusa odbędzie się Msza św. W Eucharystii wezmą udział wszyscy przebrani za świętych. W trzykilometrowym przemarszu przez miasto będą niesione relikwie. Zakończenie będzie miało miejsce w kościele Farnym [Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej]. Tam jeszcze raz uszanujemy wszystkie relikwie niesione podczas marszu – mówił Grzegorz Mieloszyński.

Organizatorzy zachęcają do licznego udziału w marszu, można także przebrać się za swojego patrona lub ulubionego świętego.

Z roku na rok w inicjatywę włącza się coraz więcej osób i organizacji.

RIRM

drukuj