Skarga do TK ws. zapisów reformy OFE

Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaskarżyła do TK zapisy reformy OFE.Wniosek trafił już do trybunału. Rzecznik zarzuciła zapisom reformy naruszenie zasad: zaufania obywateli do państwa oraz niedziałania prawa wstecz.

Według niej członkom OFE nie przyznano prawa do wypowiedzenia się na temat przesunięcia środków zgromadzonych na rachunkach w OFE na ich subkonta w ZUS.

Prof. Leokadia Oręziak,ekonomista, zauważyła, że już reforma OFE z 1999 r była błędna. Niezrozumiałym jest więc fakt, dlaczego RPO występuje w obronie złego i krzywdzącego wielu emerytów systemu – mówiła ekspert.

– Trzeba zwrócić uwagę, że w 1999 roku ta reforma była zła i krzywdząca dla nas wszystkich. Reforma emerytalna z 1999 roku powodowała ogromne zniszczenie systemu zabezpieczenia emerytalnego. Obowiązkiem jest odbudowa tego systemu. OFE nie sprawdziło się w żadnym kraju. Nic dobrego nikomu nie przyniosło. Jeśli miałoby być dłużej utrzymywane, to wszyscy będziemy na tym cierpieć. Dla mnie nie zrozumiałe jest to, co robi pani rzecznik. Tak naprawdę występuje w obronie bardzo złego sytemu, który krzywdzi emeryta i do tego rujnuje nasz kraj. Jest to dla mnie niezrozumiałe – powiedziała prof. Leokadia Oręziak.

W TK na rozpatrzenie oczekuje już wniosek prezydenta dotyczący niektórych zapisów reformy OFE. Bronisław Komorowski choć podpisał ustawę 27 grudnia 2013 r. to zakwestionował m.in. zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl