Walki na Wschodzie Ukrainy

Armia rosyjska dokonała inwazji na wschodzie Ukrainy. Część ukraińskich wojsk znalazło się w zasadzce. Szef rosyjskiej dyplomacji odpiera ukraińskie zarzuty o wkroczeniu jego wojsk na ukraińskie tereny, a Władimir Putin nawołuje do dialogu. Natomiast władze NATO są pewne, że Rosja jest zaangażowana w operacje wojskowe na terenie Ukrainy.

Sytuacja ukraińskich wojsk na wschodnich krańcach Ukrainy po wkroczeniu Rosjan jest bardzo trudna. Część jednostek została okrążona i nie ma drogi ucieczki. Bojownicy z Doniecka oświadczyli, że są gotowi stworzyć dla Ukraińców korytarz humanitarny, o który zaapelował Władimir Putin. Stawiają jednak warunki.

Jesteśmy gotowi stworzyć korytarze humanitarne dla dywizji ukraińskiej armii, którzy zostali otoczeni pod warunkiem, że przekażą ciężką broń i amunicję, aby uniknąć dalszego wykorzystania tej broni i amunicji przeciwko nampowiedział Aleksandr Zakharchenko, lider prorosyjskich rebeliantów w Doniecku.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow stwierdził natomiast, że oskarżenie Rosji o wkroczenie na terytorium Ukrainy jest bezpodstawne.

– Nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy różnego rodzaju domysły, ale ani razu nie przedstawiono nam dowodów. Są doniesienia, że istnieją zdjęcia satelitarne, na których widać ruchy wojsk rosyjskich. Jednak jak się okazało pochodzą one z gry komputerowej. Najnowsze zarzuty są mniej więcej tego samego rodzaju – powiedział Siergiej Ławrow.

Władimir Putin przekonywał dziś podczas spotkania z uczestnikami Ogólnorosyjskiego Forum Młodzieżowego, że strony konfliktu na Ukrainie powinny usiąść do wspólnych rozmów.

– Trzeba usiąść razem do rozmów, bo dotychczas niezbędnym było dać władzom Ukrainy czas na walkę i myśleli, że w ten sposób szybko przywrócą porządek. To się nie stało i oni muszą to zrozumieć. Potrzebujemy chęci ukraińskich władz to rozpoczęcia rozmów. Nie tylko w kwestiach merytorycznych, które oczywiście są ważne, ale przede wszystkim muszą mieć one charakter humanitarny, czyli wymianę jeńców wojennych i innych kwestii – mówił Władimir Putin.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen nie ma wątpliwości, że Rosja jest zaangażowana w operacje militarne na wschodniej Ukrainie. Jego zdaniem Moskwa dostarcza sprzęt wojskowy oraz ostrzeliwuje Ukrainę i w ten sposób rażąco narusza suwerenność Ukrainy oraz podważa wszystkie próby dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

– Pomimo zaprzeczeń Moskwy  jasnym jest, że rosyjscy żołnierze i ich sprzęt nielegalnie przekroczyły granice wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainy. Nie jest to odosobniona akcja, ale część działań podejmowanych od miesięcy, które mają na celu destabilizację Ukrainy – powiedział Anders Fogh Rasmussen, generalny sekretarz NATO.

Władze w Kijowie oświadczyły, że będą zabiegać o członkostwo w NATO. Odpowiednie ustawy w tej sprawie do parlamentu skieruje rząd Arsenija Jaceniuka.

– Ukraiński rząd będzie zabiegał o wprowadzenie do parlamentu ustawy  pozwalającej na uzyskanie członkostwa Ukrainy w NATOpowiedział Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy.

Wczoraj po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zastępca jej sekretarza Mychajło Kowal stwierdził, że Ukraina liczy, że Stany Zjednoczone uznają ją za głównego sojusznika spoza NATO.

 

TV Trwam News

drukuj