fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

12 stycznia TK będzie orzekał ws. grudniowych uchwał Sejmu

Trybunał Konstytucyjny 12 stycznia orzeknie ws. zgodności z konstytucją uchwał Sejmu dotyczących wyboru w grudniu 5 sędziów Trybunału i unieważniających październikowy wybór sędziów. Wniosek w tej sprawie złożyli do trybunału posłowie Platformy Obywatelskiej.

Rozprawa odbędzie się w pełnym składzie. Przewodniczącym będzie sędzia Andrzej Rzepliński.

Poseł i prof. Krystyna Pawłowicz odnosząc się do wyznaczonej przez Trybunał Konstytucyjny rozprawy mówi, że Trybunał w sposób nieskrępowany przekracza prawo.

Właściwie działanie takie, które w niezorientowanej opinii publicznej ma dać do zrozumienia, że Sejm coś robił źle. To jest absolutne naruszenie prawa przez Trybunał i jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób Trybunał Konstytucyjny to rozstrzygnie. Chcę powiedzieć, że jeśli będzie cokolwiek unieważniał, to nie dość, że to nie będzie miało żadnego skutku prawnego, to będzie prowadziło do tego, że jeśli w przyszłości znajdzie się większość konstytucyjna, to zostaną odebrane Trybunałowi kompetencje do orzekania w sposób wiążący – podkreśla konstytucjonalista poseł Krystyna Pawłowicz.

W październiku Sejm wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencje wygasały 6 listopada, a dwaj – w miejsce tych, których kadencja wygasła 2 i 8 grudnia.

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz’15, uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej i 2 grudnia wybrał na sędziów pięć osób.

 

RIRM

drukuj