PiS wycofało wniosek do TK dot. ustawy o Trybunale

Prawo i Sprawiedliwość wycofało wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o Trybunale. Decyzję podjęto m.in. z uwagi na okres przejściowy w parlamencie, związany z tworzeniem nowego Prezydium Sejmu i tworzeniem nowego rządu.

Dziś PiS złoży projekt nowelizacji ustawy o działalności Trybunału Konstytucyjnego – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja.

Nowe przepisy m.in. wykluczyłyby wybór sędziów przez parlament pod koniec jego kadencji.

8 października Sejm – przy sprzeciwie polityków PiS – wybrał 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu mija natomiast kadencja dwojga innych sędziów.

Prezydent Andrzej Duda do tej pory nie podpisał decyzji w sprawie zaprzysiężenia nowych sędziów. Według niego, przy ich wyborze doszło do naruszenia demokratycznych zasad.

Poseł Wojciech Szarama, jeden z autorów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśnił, że obecna sytuacja związana z kryzysem konstytucyjnym wymaga spokojnej analizy.

– Opinię dotyczącą stanowiska Sejmu i rządu w tej sprawie przesłał do Trybunału Konstytucyjnego również ustępujący rząd i ustępujący marszałek Sejmu, a więc podmioty, które właściwie kończą swoją działalność i powinny się powstrzymać od tego typu działalności. W związku z tym, że ta opinia Sejmu i ta opinia rządu, tak jak mówię, powstały bardzo szybko, bez wymaganych opinii i mogą być inne niż opinia nowego marszałka Sejmu i nowego rządu, postanowiliśmy wycofać ten wniosek z Trybunału tak, aby po ukształtowaniu się nowych władz polskich w sposób spokojny i rzeczowy jeszcze raz przeanalizować i podjąć właściwie kroki – podkreśla poseł Wojciech Szarama.

Wniosek, w którym Prawo i Sprawiedliwość kwestionuje m.in. wybór dokonany na mocy zaskarżonej ustawy, miałby być rozpatrywany w dwóch terminach – 25 listopada i 21 grudnia. Teraz sprawa będzie umorzona.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl