fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. M. Golecki: Trudno wyobrazić sobie, że bardzo prospołeczny rząd PiS miałby zostać zapamiętany z tego, że zlikwidował urząd Rzecznika Finansowego, który pomaga Polakom na co dzień

Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której bardzo prospołeczny rząd Prawa i Sprawiedliwości miałby zostać zapamiętany z tego, że zlikwidował urząd Rzecznika Finansowego, który pomaga Polakom na co dzień, niwelując asymetrię pomiędzy wielkimi, wyspecjalizowanymi instytucjami a przysłowiowym Kowalskim – akcentował prof. Mariusz Golecki w środowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam. Rzecznik Finansowy skomentował doniesienia medialne o rzekomej likwidacji tego urzędu.

W wyniku kryzysu spowodowanego wprowadzeniem przez rząd obostrzeń sytuacja wielu Polaków w kontekście finansowym uległa znacznemu pogorszeniu. Narodowy Bank Polski podjął wiele działań, by przywrócić stabilność sektora finansowego.

– Narodowy Bank Polski, Bank Centralny, podjął nadzwyczajne środki, ogólna stabilność sektora została zapewniona, środki płynnościowe zostały uwolnione i zlikwidowane zostały obowiązki dotyczące rezerw. To jest kilkadziesiąt miliardów złotych. To oznacza, że są bardzo określone oczekiwania w stosunku do tego, co banki mogą zaoferować klientom. Obserwujemy taką tendencję, że koszty kryzysu są trochę przerzucane na barki Polaków. Jeśli chodzi o wakacje kredytowe, to trzeba jasno powiedzieć, że po trzech miesiącach zaczęła się już sytuacja, w której klienci podsumowują koszty – trzeba zapłacić zwiększone odsetki, jeśli ktoś zawiesił spłatę kredytu. Niewątpliwie oczekiwalibyśmy więcej – ocenił Rzecznik Finansowy.

Gość TV Trwam podkreślił, że urząd Rzecznika Finansowego istnieje po to, żeby „łagodzić asymetrię między klientem a bankiem”; żeby wspierać i doradzać klientom w sprawach finansowych, jeżeli banki funkcjonują w sposób nieuczciwy.

– Od 2015 roku Rzecznik został wyposażony w kompetencje także do tego, żeby działać w odniesieniu nie tylko do ubezpieczycieli, ale też banków, towarzystw inwestycyjnych czy też funduszy emerytalnych. Dorobek Rzecznika Finansowego jest całkiem pokaźny. To są takie kwestie jak np. wnioski o uchwały Sądu Najwyższego; wiele rzeczy w zakresie kredytu walutowego udało się wywalczyć dla Polaków. Będziemy aktywnie kontynuować działalność – zapowiedział prof. Mariusz Golecki.

Rzecznik Finansowy wspiera także klientów, którzy zostali poszkodowani w aferze GetBack. Przedstawiciele spółki sugerowali swoim klientom, że obligacje korporacyjne to bezpieczna inwestycja. Tymczasem sytuacja GetBacku w momencie emisji obligacji nie była najlepsza. W efekcie 10 tys. klientów – osób indywidualnych oraz firm – zostało poszkodowanych na łączną kwotę 2,5 mld zł.

21 sierpnia br. Rzecznik Finansowy złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pierwszy pozew w imieniu klienta Idea Bank S.A. dotyczący osoby starszej, która została oszukana w banku. [czytaj więcej]

– W piątek z urzędu wszczęliśmy postępowanie, złożyliśmy pozew przeciwko Bankowi Idea. Sprawa jest bulwersująca. To nie jest jedna sprawa; mamy cały szereg – 850 wniosków o interwencję, które zostały złożone do Rzecznika Finansowego. Z bankiem istniał problem od dawna. Na jesieni wydałem decyzję o nałożeniu kary na Bank Idea, w związku z tym, że bank systematycznie nie udzielał odpowiedzi na żądania dotyczące informacji związanych z oferowaniem obligacji GetBack. Skala problemu jest porażająca, ale także bulwersuje, jeśli chodzi o stopień nadużycia zaufania w stosunku do klienta – zaznaczył gość TV Trwam.

Z doniesień medialnych wynika, że rząd planuje zlikwidować urząd Rzecznika Finansowego, a jego kompetencje ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do Biura Rzecznika do tej pory nie został jednak przesłany żaden oficjalny dokument w tej sprawie. Biuro wydało także specjalne oświadczenie. [czytaj więcej]

– Bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, w której Rzecznik Finansowy zostanie zlikwidowany. To jest wczesny etap prac legislacyjnych. Ja tego projektu nie widziałem, dotychczas znam go z doniesień medialnych. Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której bardzo prospołeczny rząd Prawa i Sprawiedliwości miałby zostać zapamiętany z tego, że zlikwidował urząd Rzecznika Finansowego, który pomaga Polakom na co dzień, niwelując asymetrię pomiędzy wielkimi, wyspecjalizowanymi instytucjami a przysłowiowym Kowalskim jak 85-letni pan, któremu – mam nadzieję – uda się pomóc, odzyskując środki, które zostały wyłudzone od niego – skomentował prof. Mariusz Golecki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl