PiS chce informacji o działaniach rządu ws. suszy

Prawo i Sprawiedliwość domaga się informacji rządu na temat działań związanych z suszą i jej konsekwencjami. Politycy największej partii opozycyjnej chcą, by premier Ewa Kopacz przedstawiła wyjaśnienia jeszcze w sierpniu, na dodatkowym posiedzeniu Sejmu.

Przewodniczący KP Prawa i Sprawiedliwości poseł Mariusz Błaszczak na konferencji poinformował, że złożył w tej sprawie wniosek do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy Błońskiej.

– To posiedzenie byłoby poświęcone informacji rządu pani premier Ewy Kopacz. Informacji samej premier, ale także odpowiedzialnych ministrów w sprawie suszy. W sprawie tego, jakie działania podjął rząd koalicji PO-PSL, żeby pomóc poszkodowanym oraz tego, jakie działania podjął rząd, żeby zapobiec w przyszłości temu, z czym mamy dziś do czynienia – wyłączaniu energii elektrycznej czy ograniczeniom w dostępie do wody – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Poseł podkreślił, że informacja rządu dotycząca suszy jest konieczna, bo sytuacja jest kryzysowa. Negatywne konsekwencje suszy grożą nie tylko producentom rolnym, zakładom przetwórczym ale również konsumentom z powodu wyższych cen warzyw i owoców na jesieni – wyliczył poseł Błaszczak.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości ocenili dotychczasowe propozycje pomocy dla poszkodowanych przez suszę rolników jako niewystarczające. Poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej komisji rolnictwa stwierdził, że z wypowiedzi ministra Marka Sawickiego wynika, iż w rzeczywistości gospodarze na nic nie mogą liczyć.

– Minister proponuje, aby rolnicy mogli mieć umorzony podatek rolny. Zapomniał tylko, że podatek rolny jest dochodem gminy i żadnej rekompensaty gmina z tego tytułu nie dostanie, że mogą być odroczone płatności składek do KRUS-u, ale – podkreślam – odroczone, że mogą uzyskać kredyty preferencyjne, które zresztą od dwóch lat są mało preferencyjne oraz drobne zasiłki w ramach pomocy de minimis – powiedział Henryk Kowalczyk.

Poseł przypomniał, że minister rolnictwa Marek Sawicki wielokrotnie obiecywał, że ustawa o ubezpieczeniach się zmieni, tak by gospodarze byli ubezpieczeni również od suszy.

System miał być rozbudowany z wykorzystaniem środków unijnych. Na obietnicach się skończyło – podsumował poseł Kowalczyk.

RIRM

drukuj