PiS złoży poprawki do projektu ustawy o TK

Prawo i Sprawiedliwość złoży poprawki do swojego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Nowelizacją za moment zajmie się sejmowa Komisja Ustawodawcza.

Jedna z poprawek – jak powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości – zakłada, iż kompetencje Trybunału Konstytucyjnego są ściśle określone w Konstytucji.

– To jest pierwsza zasadnicza rzecz. Druga sprawa to taka, że Trybunał Rozpoznaje  sprawy według kolejności wpływu tych spraw do Trybunału Konstytucyjnego. Powracamy do ślubowania przed panem prezydentem, wychodząc naprzeciw tym sugestiom, które padały podczas dyskusji na forum plenarnym Sejmu. Kolejna rzecz jest taka, że jesteśmy bardziej elastyczni, jeżeli chodzi o rozpoznawanie spraw w pełnym składzie. Skargi konstytucyjne, składane przez obywateli, będą mogły być rozpoznane w składach siedmioosobowych. Generalną zasada jest rozpoznawanie spraw na rozprawie, a więc rozpoznawanie jawne – mówił Stanisław Piotrowicz.

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej komisji posłowie Platformy Obywatelskiej chcą złożyć wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej z taką inicjatywą wyszły organizacje społeczne.

Poseł Arkadiusz Mularczyk powiedział, że wysłuchanie jest cenną inicjatywą, jednak przedłużyłoby procedowanie nad ustawą.   

– Mamy tzw. kryzys konstytucyjny i trzeba go szybko przeciąć, szybko rozwiązać. Wysłuchania publiczne nie będą temu służyły. Chcę podkreślić, ze Platforma Obywatelska, podczas ośmiu lat rządów, ani razu nie dopuściła do wysłuchania publicznego, więc dziwi nas postawa, że teraz PO chce zgłaszać wniosek o wysłuchanie publiczne, skoro sama nigdy do tego nie dopuszczała. Tą sprawę trzeba jak najszybciej rozwiązać – tak, ażeby Trybunał mógł już skupić się nad orzekaniem, a nie nad debatą publiczną o kształcie i ustroju Trybunału Konstytucyjnego – podkreślał Arkadiusz Mularczyk.

Projektem naprawczym o Trybunale zajmie się także Sejm na rozpoczynającym się dziś popołudniu dwudniowym posiedzeniu.

RIRM

drukuj