Wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu

Wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, projekty zmian Kodeksu karnego, rządowy projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego – to niektóre sprawy, którymi zajmie się Sejm podczas rozpoczynającego się dzisiaj trzydniowego posiedzenia. 

Debata nad zgłoszonym przez PiS wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności, z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera, odbędzie się w czwartek po południu. Na dyskusję przewidziano pięć godzin, z 15-minutowymi wystąpieniami przedstawicieli klubów. Nie ma ograniczenia czasowego dla wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przedstawi wniosek oraz dla szefa rządu. 

Klub PiS chciał, by głos w debacie mógł zabrać także prof. Gliński, ale – według marszałek Ewa Kopacz – nie pozwala na to regulamin Sejmu.

W uzasadnieniu wniosku PiS podkreśla, że powodem jego złożenia jest zdecydowanie negatywna ocena pracy Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska, „która nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa”.

Według PiS dalsze trwanie obecnego gabinetu „szkodzi Polsce”. Także Kaczyński przekonywał, że „nie ma dziedziny, w której ten rząd nie popełniałby bardzo poważnych błędów, nie działał w sposób, który jest zupełnie niemożliwy do wytłumaczenia z jakiegokolwiek racjonalnego punktu widzenia”.

Głosowanie nad wnioskiem – w piątek. Zgodnie z art. 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów). Przeciw wnioskowi o konstruktywne wotum nieufności będą koalicyjne kluby PO i PSL, a także Ruch Palikota i SLD. Solidarna Polska ma wstrzymać się od głosu.

W planie obrad Sejmu jest rządowy projekt noweli ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Projekt kompleksowo reguluje kwestie użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez poszczególne formacje i uprawnione służby. Zakłada m.in., że oddanie strzału ostrzegawczego, np. przez policjantów, nadal będzie wymagane. Ponadto takie służby jak ABW i BOR będą mogły używać paralizatorów.

Zmiana przepisów jest konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w maju 2012 r. orzekł, że przepisy kilku ustaw, odnoszących się m.in. do policji, a które dotyczą zasad stosowania przymusu bezpośredniego i odsyłają do rozporządzeń, są niezgodne z konstytucją.

Sejm zajmie się rządowym i poselskim projektem zmian w Kodeksie pracy i w ustawie o związkach zawodowych. Projekt rządu wprowadza ruchomy czas pracy; wydłuża też okres rozliczeniowy czasu pracy z obecnych nie więcej niż 4 miesięcy do maksymalnie 12 miesięcy. Dzięki temu pracodawca mając mniej zleceń ograniczy czas pracy pracowników np. do 7 godzin dziennie i wcześniej puści ich do domu.

Projekt autorstwa klubu PO zmienia definicję doby pracowniczej, przepisy dotyczące okresu rozliczeniowego czasu pracy; dotyczy trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy, wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy, obniżenia stawek za pracę w godzinach nadliczbowych i rekompensowania pracy w dzień wolny.

Posłowie rozpatrzą też dwa projekty nowelizacji Kodeksu karnego. Propozycja klubu PiS zakłada zaostrzenie kar za zabójstwo, zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem oraz za pobicie i pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Zgodnie z projektem wprowadzona ma być kara 20 lat więzienia i zmiany w zasadach zwolnienia warunkowego. Z kolei projekt klubu Solidarnej Polski zakłada, że za zabójstwo dziecka groziło 25 lat więzienia albo dożywocie. SP proponuje też nowy rodzaj kary: dożywocie bez możliwości wcześniejszego wyjścia na wolność.

Sejm zajmie się projektem ustawy autorstwa PiS o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość RP.

Korpus Weteranów tworzyłyby osoby, które brały udział w walkach o niepodległość lub o ustalenie granic państwa polskiego do 8 maja 1945 roku, które po 8 maja 1945 r. „brały udział w walce zbrojnej z reżimem komunistycznym Polski w jego granicach sprzed dnia 1 września 1939 roku” lub zostały odznaczone Krzyżem Wojskowym.

Według projektu statusu weterana nie można będzie nadać osobom, które m.in. kolaborowały przeciwko niepodległości lub integralności terytorialnej Polski; dobrowolnie zadeklarowały odstępstwo od narodowości polskiej lub obywatelstwa polskiego czy wstąpiły ochotniczo do sił zbrojnych państw okupujących polskie terytorium. Zgodnie z projektem, patronat nad Korpusem Weteranów sprawowałby prezydent.

Sejm zapozna się także z rządowym sprawozdaniem z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w latach 2010 i 2011.

                                                                                                                                                                       PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl