ZUS ostrzega przed oszustami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje: Oszuści po raz kolejny nasilają swoje działania. Podszywając się pod ZUS wysyłają do klientów zakładu wiadomości mailowe z prośbą o zapłatę zaległych składek. Przesłana na ten adres odpowiedź może skutkować wyciekiem danych komputerowych, którymi mogą posługiwać się oszuści.

Wiadomość mailowa wysłana przez oszustów może przypominać oryginalną informację wysłaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W jej temacie wpisana jest fraza: „Zaległe składki”, a w treści prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości. Jej spełnienie może skutkować wyciekiem naszych danych komputerowych bądź zainfekowanie sprzętu wirusem. Klientów ZUS-u, którzy otrzymali takiego maila zaniepokoiła domena, z jakiej wysłana została wiadomość. Podana została jako: zus.gov.pl, podczas, gdy strona jak i adresy mailowe pracowników zakładu mają adres: zus.pl.

Każdy, kto otrzyma takiego maila powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na tę domenę. Nie należy odpowiadać na taką wiadomość ani otwierać zawartych w niej załączników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny odbywa się jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. W razie wątpliwości, czy otrzymana wiadomość została faktycznie wysłana przez ZUS należy skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub z Centrum Obsługi Telefonicznej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl