fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Ustawa o małym ZUS-ie bardzo szybko przyniesie Polsce korzyści

Przede wszystkim ta ustawa znosi bariery przy wejściu na rynek. Jest to też zniesienie bariery rozwoju firmy w początkowym okresie jej działania. Jest to uzasadnione wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw – powiedział w „Aktualnościach Dnia” ekonomista dr Marian Szołucha. Odniósł się w ten sposób do uchwalenia przez rząd ustawy o tzw. małym ZUS-ie.

Rząd uchwalił ustawę o tzw. małym ZUS-ie dla drobnych przedsiębiorców. Składka, po wejściu przepisów w życie, będzie zależna od wysokości dochodów.

– To jest piękny prezent, jaki polskim przedsiębiorcom zrobił pod koniec ubiegłego tygodnia rząd. W Sejmie zapanowała niemal jednogłośność, ponieważ jest to obiektywnie dobry pomysł. Ten niższy ZUS ma obowiązywać od stycznia 2019 roku. Składka na ubezpieczenie społeczne ma być uzależniona od przychodów, jakie uzyskują polskie firmy. W tej chwili to 1200 złotych, a ta kwota z roku na rok rośnie – wyjaśnił ekonomista.

– Wyobraźmy sobie młodego człowieka, który chce założyć działalność. Musi płacić składkę, a przecież dochody mogą pojawić się dopiero w perspektywie kilku miesięcy. Teraz ta składka przez 3 lata będzie uzależniona od przychodów, jeśli nie przekroczy 5250 złotych miesięcznego przychodu. Może skorzystać z tego około 170 tys. przedsiębiorców – powiedział dr Marian Szołucha.

To nie tylko dobra wiadomość dla samych właścicieli małych firm, ale dla całej gospodarki.

– Przede wszystkim ta ustawa znosi bariery przy wejściu na rynek. Jest to też zniesienie bariery rozwoju firmy w początkowym okresie jej działania. Jest to uzasadnione wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw. Może to być zalążek do tworzenia się dużych polskich przedsiębiorstw – podkreślił dr Marian Szołucha.

– Może to spowodować wyjście wielu przedsiębiorstw z szarej strefy. Zwróci się to bardzo szybko. Wzrośnie też aktywność zawodowa, poprawi się sytuacja firm w małych miejscowościach. Wzrośnie okres przeżywalności firm – wskazał.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Szołuchy można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj