fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

85. rocznica powstania ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi dzisiaj 85 lat. Na uroczystej gali z tej okazji obecny był prezydent Andrzej Duda.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1934 roku, o czym przypomniała prezes instytucji prof. Gertruda Uścińska.

– Z dumą spoglądamy w przeszłość. Mamy świadomość naszej roli w dzisiejszym świecie i dzięki dotychczas zdobytym doświadczeniom jesteśmy gotowi na wyzwania jakie przyniesie nam przyszłość – podkreślała prezes ZUS.

Nowych rozwiązań w Zakładzie nie brakuje, profesor Uścińska wskazywała, że ZUS to najnowocześniejsza instytucja dbająca o bezpieczeństwo socjalne obywateli.

– ZUS to nowoczesna instytucja o bogatej tradycji, dbająca o bezpieczeństwo socjalne obywateli z perspektywą innowacyjnej przyszłości – akcentowała prof. Gertruda Uścińska.

W centrum uwagi ZUS zawsze jest obywatel i jego bezpieczeństwo socjalne. Dlatego instytucja wciąż wprowadza nowe udogodnienia dla korzystających.

  – Jesteśmy pierwszym polskim e-urzędem. Udostępniona przez Zakład platforma usług elektronicznych, która daje możliwość klientom składnie elektronicznych wniosków, sprawdzenie składek znajdujących się na indywidualnym koncie, czy obliczenie przyszłej emerytury jest stale rozwijane – wymieniała prezes ZUS.

To nie wszystkie reformy jakie wprowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdego roku placówka za pomocą nowych rozwiązań stara się być bardziej pomocna dla Polaków.

– Dzięki temu, że ZUS istnieje w Polsce od 85 lat, nikt dzisiaj w naszym kraju nawet nie wyobraża sobie takiej sytuacji, kiedy jakaś instytucja, która teoretycznie zajmuje się zabezpieczeniem społecznym, mówi: „Przepraszamy bardzo, ale źle zainwestowaliśmy i nie mamy pieniędzy i od jutra nie wypłacamy” – wskazywał Andrzej Duda, prezydent RP.

Taka sytuacja, jak podkreślał prezydent Andrzej Duda jest możliwa w wielu państwach na świecie, gdzie system jest zupełnie inny.

– W Polsce te 85 lat temu w II RP przyjęto takie rozwiązanie, w którym powstaje państwowa instytucja z państwowymi gwarancjami, która zajmuje się właśnie zabezpieczeniem społecznym. Tym, aby wypłacać świadczenia osobom, które przepracowały całe życie, jak i tym, którzy z jakiś przyczyn – najczęściej od nich niezależnych – nie są zdolni, by pracować – akcentował prezydent RP.

Praca ZUS często jest krytykowana, jednak, jak podkreślał prezydent jest to system pewny, sprawnie funkcjonujący.

– System jest pewny, działa. Wypłaca ponad 200 mld złotych wypłat rocznie, podczas gdy całe wydatki budżetowe w przyszłym roku są szacowane na niecałe 430 mld – mówił prezydent Andrzej Duda.

To pokazuje ogrom pracy i skalę odpowiedzialności urzędników za świadczenia Polaków.

 

TV Trwam News

drukuj