fot. arch

25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Zycha

Mija 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Sylwestra Zycha. Kapelan Solidarności został zamordowany przez ówczesny komunistyczny aparat władzy. Okoliczności śmierci wciąż są nieznane.

Ksiądz Sylwester Zych był kapelanem Solidarności. W Skierniewicach zainicjował co miesięczne Msze św. za Ojczyznę, a także organizował akcję wieszania krzyży w szkoła i przedszkolach w Tłuszczu. W latach 80. został skazany przez władze PRL-u na 6 lat pozbawienia wolności, a później zbrodniczo zamordowany. Ówczesne władze chciały zatuszować ślady zbrodni.

Przypadek sprawił, że 11 lipca 1989 roku znaleziono jego zwłoki na dworcu autobusowym w Krynicy Morskiej. Wiadomo, że w zbrodniczą śmierć kapłana zamieszany był funkcjonariusz Służb Bezpieczeństwa. Z zaistniałym okrucieństwem do dziś nie może się pogodzić siostra księdza Sylwestra – Danuta Regulska.

Pogrzeb gen. Jaruzelskiego raz jeszcze pokazał konieczność dokonania  rozliczenia zbrodni systemu komunistycznego w Polsce. Niesprawiedliwość historyczna wciąż dzieli Polaków. Oprawcom przygotowuje się honorowe miejsce na Powązkach, a dla bohaterów i ofiar skromne miejsca na parafialnych cmentarzach.

 

 

 TV Trwam News

 

drukuj