fot. PAP/EPA

Ukraina: W Kijowie tysiące wiernych na procesji w 1033. rocznicę chrztu Rusi

Tysiące ludzi zgromadziło się dziś w centrum Kijowa, by wziąć udział w procesji z okazji 1033. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej zorganizowanej przez Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego. Maseczki ochronne na twarzy mają nieliczni – relacjonuje portal Ukraińska Prawda.

Według policji w procesji bierze udział 22 tys. ludzi. Do Kijowa przyjechali wierni z różnych części kraju. Trzymają w rękach ikony i tabliczki z nazwami swoich eparchii” – napisała Ukraińska Prawda.

Procesja przeszła od tzw. Górki św. Włodzimierza – chrzciciela Rusi Kijowskiej – do Ławry Peczerskiej, jednego z najważniejszych klasztorów Ukrainy. W związku z obchodami zamknięto część ulic w centrum miasta, a na drogach utworzyły się korki. Porządku w czasie obchodów pilnuje ok. 2 tys. policjantów i funkcjonariuszy Gwardii Narodowej.

Media podkreślają, że z uwagi na pandemię koronawirusa z organizacji procesji zrezygnowała Cerkiew Prawosławna Ukrainy, utworzona na soborze zjednoczeniowym działających w tym kraju Kościołów prawosławnych                  w         2018 r. W obradach soboru nie uczestniczyła zależna od Rosji Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl