fot. PAP/Marcin Obara

Komisja kultury przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła dziś z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Za projektem opowiedziało się 16 posłów, 12 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że koncesja na rozpowszechnianie programów udzielana będzie osobie zagranicznej tylko wtedy, gdy jej siedziba znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jednocześnie osoba ta nie może być zależna od osoby, której siedziba jest poza EOG. Według opozycji klubowi PiS chodzi o nieprzedłużenie koncesji dla stacji TVN.

– Celem tej instytucji – tak chwalebnie nazywanej przez PiS – jest zlikwidowanie jednego kanału informacyjnego działającego w naszym kraju – mówiła poseł Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nowelizacją ustawy zajęła się sejmowa komisja kultury i środków przekazu. Według wiceprzewodniczącego komisji, Marka Suskiego, projekt ma jedynie doprecyzować ustawę.

– W przepisach istnieje zapis mówiący o 49 proc. udziałów podmiotów zagranicznych. Problem polegał na tym, że przepisy były na tyle nieprecyzyjne, że można było je różnie interpretować – wskazał Marek Suski.

Od wielu lat Discovery omija ten zapis, zarządzając TVN-em przez holenderską spółkę słup, która nie zatrudnia żadnego pracownika.

 

TV Trwam News

drukuj