Jasna Góra: Wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”

Z okazji jubileuszowego roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze otwarto wystawę „Królowa Polski o wielu obliczach”. Ekspozycję stanowią wizerunki Matki Bożej z całego kraju koronowane przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Celem wydarzenia jest przypomnienie, że Najświętsza Dziewica odbiera cześć nie tylko w częstochowskim sanktuarium, ale również w wielu innych miejscach – „wyciągając pomocną dłoń ku wspomożeniu i obronie narodu”.

Prymas Wyszyński doceniając nawet najmniejsze sanktuaria uważał, że mogą one pełnić rolę jakby „małej Jasnej Góry”. Koronował i rekoronował aż 47 wizerunków maryjnych. To fenomen, który został upamiętniony przez wystawę.

 – Ekspozycja ukazuje promieniowanie Jasnogórskiej Maryi – Królowa Polski ma wiele wizerunków. Jej sposób królowania w naszej Ojczyźnie to nie tylko Jasna Góra, ale również inne sanktuaria, większe czy mniejsze, w miastach czy na wsiach. Jak mówił Prymas Wyszyński, sanktuaria są tymi krynicami łask rozlewającymi się przez Maryję na cały nasz kraj – podkreślił o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu paulinów.

Wystawa w roku jubileuszowym stanowi okazję do refleksji nad znaczeniem kultu maryjnego w naszej Ojczyźnie, który nie jest zwykłą ludową tradycją, lecz dojrzałą pobożnością, opartą o zasady teologiczne. To także sposobność do przypomnienia o znaczeniu  koronowania obrazów, które symbolizuje królewskość, władzę i cześć Maryi.

Ekspozycję „Królowa Polski o wielu obliczach” oglądać można w Sali Rycerskiej do 3 maja.

Radio Watykańskie/ RIRM

drukuj